Stop plastičnim kesama

Bez autora
Jan 16 2012

Plastične kese, možda, konačno odu u istoriju. Prvog januara stupila je na snagu Uredba koja ekološki neprihvatljive kese izbacuje iz upotrebe, a svi koji ih proizvode i uvoze moraće da plate taksu. Stanovnik Srbije godišnje, u proseku, potroši 500 plastičnih kesa, a stanovnik Evropske unije pet puta manje Ima ih svuda oko nas: u domaćinstvu, radnji, na pijaci, na ulici. Kad dune vetar, često završe u prirodi, a da bi se klasična plastična kesa razgradila potrebno je i do 400 godina. Proizvođači i uvoznici nerazgradivih plastičnih kesa moraće da plate taksu od 22.300 dinara po toni. Za razgradive kese plaćaće 20 puta manje, a za biorazgradive neće ni biti taksi. Na drugoj strani, država će dotirati proizvodnju razgradivih i biorazgradivih kesa sa 7.000 dinara po toni. Veliki trgovinski lanci ili su već uveli biorazgradive kese ili će to učiniti vrlo brzo.

Stop plastičnim kesamaUredba koja zabranjuje prodaju i distribuciju neekoloških kesa na snazi od 1. januara. Stanovnik Srbije godišnje, u proseku, potroši 500 plastičnih kesa, a da bi se plastična kesa razgradila potrebno je i do 400 godina.

Plastične kese, možda, konačno odu u istoriju. Prvog januara stupila je na snagu Uredba koja ekološki neprihvatljive kese izbacuje iz upotrebe, a svi koji ih proizvode i uvoze moraće da plate taksu.

Stanovnik Srbije godišnje, u proseku, potroši 500 plastičnih kesa, a stanovnik Evropske unije pet puta manje.

Ima ih svuda oko nas: u domaćinstvu, radnji, na pijaci, na ulici. Kad dune vetar, često završe u prirodi, a da bi se klasična plastična kesa razgradila potrebno je i do 400 godina.

Proizvođači i uvoznici nerazgradivih plastičnih kesa moraće da plate taksu od 22.300 dinara po toni. Za razgradive kese plaćaće 20 puta manje, a za biorazgradive neće ni biti taksi.

Na drugoj strani, država će dotirati proizvodnju razgradivih i biorazgradivih kesa sa 7.000 dinara po toni.

Veliki trgovinski lanci ili su već uveli biorazgradive kese ili će to učiniti vrlo brzo.

Asistent za odnose sa javnošću u "Delez grupi" Martina Petrović kaže da je "Delez" još 2009. godine, pre stupanja na snagu Zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu uveli biorazgradive plastične kese.

"Za naše potrebe jedna engleska kompanija radila je aditiv koji obične plastične kese čini biorazgradivim. Ovakve kese se nalaze u našim prodavnicama u Srbiji, Bih i Crnoj Gori", objašnjava Petrovićeva.

U nadležnom ministarstvu kažu da proizvodnja ekološih kesa neće predstavljati dodatni trošak za proizvođače. Laboratorija na novosadskom Tehničkom fakultetu proveravaće hemijski sastav kesa.

Državni sekretar Ministarstva životne sredine Bojan Đurić smatra da ova mera ne iziskuje nova ulaganja ni kupovinu opreme. Proizvodnja biorazgradivih, odnosno razgradivih kesa obavlja se uz pomoć opreme koju proizvođači već imaju i uz dodatak aditiva koji kesu čini razgradivom, odnosno biorazgradivom, kaže Đurić.

U Italiji i Luksemburgu plastične kese su zabranjene, u Belgiji i Nemačkoj plaćaju se takse, dok je Irska kampanjom smanjila upotrebu plastičnih kesa za čak 95 odsto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik