Na konferenciji “Širokopojasne mreže kao deo nacionalne, regionalne i lokalne infrastructure”, koju su zajednički organizovali USAID projekat održivog lokalnog razvoja i Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova, promovisana je ekonomija zasnovana na znanju i razvoj informatičkog društva. Predstavnici vojvođanskih lokalnih samouprava, poslovne i akademske zajednice upoznati su su osnovnim pojmovima o širokopojasnim mrežama, te sa značajem optičke mreže za rad i razvoj lokalnih zajednica i privrede. Širokopojasne telekomunikacije predstavljaju osnovu za uvođenje različitih servisa namenjenih kako građanima tako i javnom i privatnom sektoru, kao što su e-uprava, e-zdravstvo, e-obrazovanje, e-poslovanje, e-trgovina i drugo. Razvoj ovih mreža omogućiće lokalnim samoupravama privlačenje novih investicija u tehnološki visoko razvijenim privrednim granama, efikasnije upravljanje preduzećima, jednostavniju komunikaciju sa građanima, preduzećima, javnim institucijama, unapređenje kvaliteta života u ruralnim i udaljenim oblastima, a podržaće i razvoj turizma i poljoprivrede.
Na konferenciji “Širokopojasne mreže kao deo nacionalne, regionalne i lokalne infrastructure”, koju su zajednički organizovali USAID projekat održivog lokalnog razvoja i Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova, promovisana je ekonomija zasnovana na znanju i razvoj informatičkog društva.
Predstavnici vojvođanskih lokalnih samouprava, poslovne i akademske zajednice upoznati su su osnovnim pojmovima o širokopojasnim mrežama, te sa značajem optičke mreže za rad i razvoj lokalnih zajednica i privrede.
Širokopojasne telekomunikacije predstavljaju osnovu za uvođenje različitih servisa namenjenih kako građanima tako i javnom i privatnom sektoru, kao što su e-uprava, e-zdravstvo, e-obrazovanje, e-poslovanje, e-trgovina i drugo. Razvoj ovih mreža omogućiće lokalnim samoupravama privlačenje novih investicija u tehnološki visoko razvijenim privrednim granama, efikasnije upravljanje preduzećima, jednostavniju komunikaciju sa građanima, preduzećima, javnim institucijama, unapređenje kvaliteta života u ruralnim i udaljenim oblastima, a podržaće i razvoj turizma i poljoprivrede.
Pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin istakao je da je pitanje razvoja informatičkog društva veoma značajno za Vladu Vojvodine, zbog čega je nedavno formiran Savet za telekomunikacije.
Vodeći stručnjaci iz oblasti telekomunikacija, u narednom periodu, treba da pomognu da se stvore uslovi za tehnološko opremanje što više mesta u u Vojvodini, za prijem telekomunikacionih sadržaja. Cilj je da uvedemo e-poslovanje u što veći broj preduzeća u pokrajini, zbog čega će se stimulisati preduzeća koja u ovoj oblsti pokažu najbolje rezultate. Takođe, namera cilj je da omogući i osobama sa posebnim potrebama pristup internetu, rekao je Miroslav Vasin i dodao da je važno da do 2015. godine više od 40 posto građana Vojvodine dobije pristup internetu, kako bismo išli u korak sa svetom u ovoj oblasti.
Vasin je istakao da su Srbija i Vojvodine spremne za projekat širokopijasne mreže, koji je deo moderne tehnološke stvarnosti u Evropi i svetu.
Već postoji Strategija razvoja elektronskih komunikacija do 2020. godine, koji je usvojila Vlada Srbije, a Vlada Vojvodine je utvrdila strateške pravce u ovoj oblasti, rekao je Vasin i dodao da u realizaciji projekata u oblasti telekomunikacija očekuje pomoć evropskih fondova, u okviru realizacije Dunavske strategije.
Državni sekretar Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Stefan Lazarević naglasio je da razvoj telekomunikacija nije značajan samo za razvoj ekonomije jedne države, već i društva u celini. Mnoge države, prema rečima Lazarevića, tražeći način za izlazak iz ekonomske krize, ulagale su u telekomunikacije, posebno u razvoj širokopojaskog interneta.
Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija izradilo je Akcioni plan razvoja elektronske komunikacije u naredne dve godine, koji je usklađen sa postojećom Strategijom razvoja elektronskih komunikacija do 2020. godine. Imajući u vidu značaj brzog interneta za razvoj ekonomije u jednoj državi, u ovom planu su definisane smernice koje treba da pomognu u stvaranju predvidivog tržišta za strane investitore i domeće kompanije.
Direktor USAID projekta održivog lokalnog razvoja Hauard Okman istakao je da su lokalne samouprave sa razvijenom mrežom elektronskih komunikacija konkurentnije u odnosu na na sredine u kojima to nije slučaj. Okman je dodao da širokopojasne mreže stvaraju uslove za inovacije, nove i poboljšane usluge i proizvode, unapređenje poslovnih modela, povećanje konkurentnosti, efikasnosti, produktivnosti i fleksibilnost u poslovanju.
Na konferenciji je predstavljena i studija izvodljivosti “Uspostavljanje tehničko - tehnološkog okvira za razvoj lokalne FTTH mreže u opštinama Temerin, Sremski Karlovci i Beočin i povezivanje sa FTTH mrežom grada Novog Sada” nastala u okviru USAID projekta održivog lokalnog razvoja. Studija je rezultat istraživanja stanja i planova razvoja širokopojasnih telekomunikacija u opštinama Temerin, Beočin i Sremski Karlovci i teži da podrži razvoj širokopojasnog pristupa na području međuopštinskog partnerstva predvođenog Novim Sadom. Grad Novi Sad i javno preduzeće “Informatika” su lideri u razvoju optičkih mreža u Srbiji. Studija je temelj za razvoj prve regionalne optičke mreže u Srbiji, koja treba da bude u vlasništvu lokalnih samouprava. Pored USAID projekta održivog lokalnog razvoja, Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova izdvojio je sredstva za izradu glavnog projekta optičke mreže za opštinu Temerin.