Državna sekretarka za Digitalnu agendu Jasna Matić izjavila je danas da oko 1,5 miliona domaćinstava, koja imaju svoje antene, moraće u narednih godinu dana da kupi televizor sa adekvatnim standardima ili set top boksove koji će omogućiti prijem digitalnog signala. Ona je na sastanku sa uvoznicima i distributerima tv prijemnika posebno istakla da se to odnosi samo na terestrijalno odnosno zemaljsko emitovanje televizije, na građane koji imaju sopstvene ili zajedničke antene u zgradama, a ne na one koji imaju kablovsku ili satelitsku televiziju. Što se tiče set top boksova, ili takozvanih risivera digitalnog signala, koji će ga pretvarati u analogni kako bi mogao biti emitovan na starijim prijemnicima, oni će koštati nekoliko desetina evra, ali još nije poznato da li će biti nekih olakšica u njihovoj nabavci za određene kategorija stanovništva. Svi uređaji koji budu ispunjavali određene tehničke preduslove, a to je MPEG-4 standard za kompresiju videa i DVB-T2 za emitovanje digitalnog signal, imaće određenu etiketu kako bi građani bili sigurni da omogućava prijem digitalnog signala.
Državna sekretarka za Digitalnu agendu Jasna Matić izjavila je danas da oko 1,5 miliona domaćinstava, koja imaju svoje antene, moraće u narednih godinu dana da kupi televizor sa adekvatnim standardima ili set top boksove koji će omogućiti prijem digitalnog signala.
Ona je na sastanku sa uvoznicima i distributerima tv prijemnika posebno istakla da se to odnosi samo na terestrijalno odnosno zemaljsko emitovanje televizije, na građane koji imaju sopstvene ili zajedničke antene u zgradama, a ne na one koji imaju kablovsku ili satelitsku televiziju. Što se tiče set top boksova, ili takozvanih risivera digitalnog signala, koji će ga pretvarati u analogni kako bi mogao biti emitovan na starijim prijemnicima, oni će koštati nekoliko desetina evra, ali još nije poznato da li će biti nekih olakšica u njihovoj nabavci za određene kategorija stanovništva.
Svi uređaji koji budu ispunjavali određene tehničke preduslove, a to je MPEG-4 standard za kompresiju videa i DVB-T2 za emitovanje digitalnog signal, imaće određenu etiketu kako bi građani bili sigurni da omogućava prijem digitalnog signala.
Ovim standardima su dodate i vrlo precizne tehničke specifikacije, koje za obične građane ne znače mnogo, ali će onima koji uvoze ili prodaju televizore predstavljati osnovne informacije kako bi bili sigurni da će ti uređaji nesmetano primati digitalni signal. Te specifikacije omogućiće disributerima da svoje narudžbine usklade sa uputstvom koje obuhvata sve ono što televizor treba da ima kako bi građani pratili digitalni program koji će uskoro početi sa emitovanjem, istakla je Jasna Matić.
Distributeri tv prijemnika će dobiti etiketu koja potvrđuje da neki uređaj ispunjava neophodne specifikacije, na osnovu rezultata laboratorije koja bude testirala uređaje.
Strategija prelaska sa analognog na digitalno emitovanje televizije predviđala završetak tog procesa u jednom danu jer u tom trenutku nije bilo slobodnih frekvencija, koje bi omogućavale fazni proces. Kako je navela državna sekretarka, u međuvremenu je došlo do promena u spektru i sada je finalizirana nova strategija koja predviđa faznu digitalizaciju, a koja će biti usvojena u narednih desetak dana.
Kako je ona najavila, u narednih mesec dana će početi probno emitovanje digitalnog signala, isključivanje analognog će se dešavati postepeno, pa će ceo proces trajati oko godinu dana, a krajnji rok prema sporazumu iz Ženeve je 17. jun 2015. godine. Pilot mreža će se emitovati sa 15 lokacija, pa će oko polovine stanovništva moći da primi taj signal. U ovom probnom režimu biće testirano sve što je neophodno kako bi emitovanje digitalnog signala bilo besprekorno.