Uvode se platni razredi, biće pogođeno više od 450.000 zaposlenih

Bez autora
Sep 29 2020

Uvođenje platnih razreda u javnom sektoru najavljeno je za 2021, što znači da bi za osnovicu trebalo da bude uzeta minimalna mesečna zarada, koja se množi s koeficijentima za svako radno mesto.

Ukoliko zdravstvena kriza opet ne odloži dovođenje u red plata u javnom sektoru, platnim razredima će biti obuhvaćeno više od 450.000 zaposlenih u ustanovama, državnim organima, javnim agencijama, školama i bolnicama. To praktično znači da bi za istu vrstu posla radnik, na primer vozač, bio isto plaćen nezavisno od toga da li radi u ministarstvu, opštini, školi ili nekoj državnoj agenciji.

Zarade u javnom sektoru u proseku su oko 20 odsto veće nego u privatnom, a 10 procenata su veće u prvom tromesečju ove u odnosu na isti period prethodne godine. Prosečna plata u javnim preduzećima u prvom kvartalu ove godine iznosila je 72.383 dinara, u javnom sektoru 66.936 dinara, u sektoru opšte države 65.194. Plate učitelja, s petim stepenom stručne spreme, u celoj Srbiji iznose 46.574 dinara, dok su plate nastavnika s fakultetskom diplomom 59.000 dinara.

Dok se plate zaposlenih u opštinama prilično razlikuju, te što je opština razvijenija, plate su veće. Prema informatorima o radu, koji se mogu naći na sajtovima nekolicine lokalnih samouprava, iako je objavljivanje tih podataka obaveza svih, predsednik opštine Novi Beograd ima platu 123.000 dinara, saradnik s višom stručnom spremom 47.180 dinara, a viši referent 36.000 dinara. Gradonačelnik Subotice mesečno zarađuje 110.000 dinara, stručni saradnik 49.629, a referent 32.000 dinara. Dok u Knjaževcu predsednik opštine ima platu od 97.752 dinara, a viši saradnik 39.161 dinar. U Trsteniku predsednik opštine zarađuje 91.186 dinara, viši referent 30.565, a saradnik 37.353 dinara.

U Ćupriji, Vranju, Paraćinu, Topoli, Novom Pazaru opštinski referent sa srednjom školom prima minimalac od oko 35.000 do 40.000 dinara u zavisnosti od staža. Dok službenik s fakultetskom diplomom zarađuje između 55.000 i 60.000 dinara.

U Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave kažu da su odnosi plata zaposlenih u javnom sektoru uređeni kroz koeficijente koji su propisani zakonom i podzakonskim aktima. Koeficijenti predstavljaju vrednosti poslova koji se obavljaju u istom zvanju, kako bi poslovi iste složenosti bili isto vrednovani. Poslovi koje državni službenici obavljaju na republičkom nivou razlikuju se od poslova koji se obavljaju na lokalnom nivou, te nije moguće porediti plate na državnom i lokalnom nivou.

Kada je u pitanju konkretna visina plate za rad na određenim poslovima, ona zavisi od visine osnovice. Osnovica je jedinstvena za sve lokalne samouprave i utvrđuje je vlada, na predlog Ministarstva finansija za svaku budžetsku godinu u skladu s procentualnim rastom osnovice koji predviđa Zakon o budžetskom sistemu. Rast osnovice, pa i plata za sve zaposlene u lokalnim samoupravama bio je pet odsto u 2018, sedam procenata u 2019. i osam u 2019. U državnim organima je rast u 2018. bio pet odsto, osim za službenike u sudovima, carini, poreskoj upravi, MUP, gde je rast bio deset procenata. Dok su u 2019. bila dva uvećanja od sedam i kasnije osam odsto.

Ocenite tekst
Komentari
  • СТЕФИКО

    Oct 01 2020
    Текст настао 2007год., ревидиран за потребе странке којој припадам 2011год.
    СРБИЈА И МИ НА НОВОМ ПОЧЕТКУ, ДЕО О ПЛАТНИМ РАЗРЕДИМА!!
    На факултету за менаџмент су нас учили да свака прескочена степеница те уствари враћа назад, као и прескакање градива у школи, не можеш да научиш дељење и множење ако ниси научио сабирање и одузимање, не можеш себи да поставиш за циљ да победиш у утакмици коју ниси ни заказао, да добијеш на лутрији коју ниси ни уплатио, значи мораш урадити пред радње које ће претходити оним
    циљевима који ће развијати ову нашу Србију подједнако и у Владичином Хану, и у Куршумлији, и у Прешеву и у Зворнику, и у Кладову и у Кикинди и у Зренањину, и у Митровици и Грачаници исто као и у Београду, Новом Саду, Новом Саду, Београду и Београду и Новом Саду. Тешкоћа ће бити, али ту смо да једни друге храбримо усмеравамо и водимо до постављеног циља.
    Правилним и равномерним развојем сваког дела Србије постићићемо оно што је по мени у овом тренутку јако важно, смањиће се миграције из неразвијених средина ка развијеним, и таквим приступом „свој на своме“ где ја сигурно нећу бити бољи домаћин у њиховој кући од домаћина те куће, тог села, тог града, омогућићемо свима да своју средину подигну на ниво развоја који сматрају да је за њих у том моменту могућ и најбољи.
    Начин на који ћемо то постићи је да људи из тих средина који су завршили исте факултете, исте школе исте академије, исто и третирамо, да буду исто и награђени као и они који раде у Београду и Новом Саду, или у развијеним општинама око Београда и Новог Сада.
    Осам платних разреда за 40год. радног стажа, напредак сваких пет (5) година, најбољи и раније, а они који не заслужују нека остану у разреду који покрива њихово залагање и знање, нека осам платних разреда буде мерило од Суботице до Ђаковице.И још нешто за шта ћу се залагати свим срцем и свом својом снагом.
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik