Bosanska kompanija Bingo preuzet će ove godine primat od Konzuma i postati najveći maloprodajni lanac u BiH. Očekuje se da Bingo ove godine ostvari veće prihode od Konzuma čime će prvi put jedan bh. trgovački lanac biti lider na bh. tržištu. Prema podacima za prošlu godinu, prihodi Binga povećani su za čak 42 posto, dok su prihodi Konzuma u 2015. rasli za 22 posto, prema istraživanju koje je provela kompanija LRC (LRCBIS) iz Sarajeva. Ako se takav trend rasta Binga nastavi, on će već ove godine prestići Konzum po ukupnim prihodima. Da će se to desiti pokazuje činjenica da je Bingo ove godine nastavio s ekspanzijom, dok Konzum praktično stagnira pa čak i zatvara neke poslovnice.
Bosanska kompanija Bingo preuzet će ove godine primat od Konzuma i postati najveći maloprodajni lanac u BiH, pokazuju analize portala BiznisInfo.
Očekuje se da Bingo ove godine ostvari veće prihode od Konzuma čime će prvi put jedan bh. trgovački lanac biti lider na bh. tržištu.
Prema podacima za prošlu godinu, prihodi Binga povećani su za čak 42 posto, dok su prihodi Konzuma u 2015. rasli za 22 posto, prema istraživanju koje je provela kompanija LRC (LRCBIS) iz Sarajeva.
Ako se takav trend rasta Binga nastavi, on će već ove godine prestići Konzum po ukupnim prihodima.
Da će se to desiti pokazuje činjenica da je Bingo ove godine nastavio s ekspanzijom, dok Konzum praktično stagnira pa čak i zatvara neke poslovnice.
Spomenimo samo neke od novih projekata Binga: Otvaranje velikog marketa u sklopu Retail parka u Derveni, početak gradnje vlastitog centra u Jajcu, otvaranje najvećeg dosad objekta, Bingo City centra u Tuzli na skoro 40.000 kvadrata.
Konzum nije odgovorio na upit BiznisInfa koliko su prodavnica otvorili a koliko zatvorili ove godine.
Osim što je Bingo osvojio srca bh. kupaca niskim cijenama i podrškom domaćoj privredi, ima još jednu prednost koja mu je omogućila bržu ekspanziju.
Bingo, naime, već godinama ima višestruko veću dobit, odnosno zaradu od Konzuma. Tako je, naprimjer, 2014. godine dobit Konzuma bila svega 4.376.400 KM, dok je dobit Binga bila skoro deset puta veća i iznosila 40.228.294 KM.
Bingo je 2013. zaradio oko 33 milijuna, a 2012. oko 36 milijuna KM, dok je dobit Konzuma 2013. iznosila oko 5,6 milijuna a 2012. godine oko 2,5 milijuna KM.
To znači da Bingo ima mnogo više prostora za nove investicije i širenje poslovanja nego što je slučaj s hrvatskim lancem.
Osim toga, vlasnik Binga Senad Džambić jednom prilikom je rekao da svu dobit reinvestira u BiH.