Cijena mandarina najniža u 15 godina

Bez autora
Oct 13 2014

Cijena mandarina dosegnula je dno. Kilogram se prodaje za kunu. Iako je cijena najniža u posljednjih 15 godina, jedino je 1999. bila niža, urod se ne može prodati. Hrvatska "guta" 15 tisuća tona, dok se ostatak izvozi. Toplo vrijeme uvjetovalo je zriobu ogromnih količina, pa su otkupljivačka poduzeća prekinula otkup kako bi se riješili zaliha. Ipak najbolji pokazatelj je zelena tržnica u Metkoviću, na kojoj su se mandarine u nedjelju prodavale od 90 lipa pa do 1,20 kuna za ekstrakvalitetu. Kako se i očekivalo, ova jesen je pogubna za Neretvane, koji urod od 80.000 tona neće moći prodati. Zbog ruskog embarga otpao je izvoz u tu zemlju. O dramatičnosti situacije najbolje govori podatak da se mandarina u trgovačkim centrima prodaje po 2,90 kuna, što je ispod svakog praga isplativosti za proizvođača.

Cijena mandarina najniža u 15 godinaCijena mandarina dosegnula je dno. Kilogram se prodaje za kunu. Iako je cijena najniža u posljednjih 15 godina, jedino je 1999. bila niža, urod se ne može prodati. Hrvatska "guta" 15 tisuća tona, dok se ostatak izvozi.

Toplo vrijeme uvjetovalo je zriobu ogromnih količina, pa su otkupljivačka poduzeća prekinula otkup kako bi se riješili zaliha. Ipak najbolji pokazatelj je zelena tržnica u Metkoviću, na kojoj su se mandarine u nedjelju prodavale od 90 lipa pa do 1,20 kuna za ekstrakvalitetu, piše Slobodna Dalmacija.

Kako se i očekivalo, ova jesen je pogubna za Neretvane, koji urod od 80.000 tona neće moći prodati. Zbog ruskog embarga otpao je izvoz u tu zemlju.

O dramatičnosti situacije najbolje govori podatak da se mandarina u trgovačkim centrima prodaje po 2,90 kuna, što je ispod svakog praga isplativosti za proizvođača.

Trgovac u konačnu cijenu mora ukalkulirati PDV, transport i svoju zaradu, pa ispadne da takva mandarina kod proizvođača košta najviše 1,20 kuna.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik