Dodjela nagrada Zlatni ključ: Ericsson Nikola Tesla najbolji veliki izvoznik

Bez autora
Jun 28 2026

Ericsson Nikola Tesla proglašen je najboljim velikim izvoznikom, Decospan Mato Furnir srednjim, a Proizvodnja PG malim i mikro izvoznikom u 2025. godini u sklopu 12. konvencije hrvatskih izvoznika održane u srijedu, a koju je tradicionalno pratila i dodjela nagrada "Zlatni ključ" za najbolje izvoznike.

Tijekom konvencije koju je organizirala Udruga Hrvatski izvoznici i dodjele nagrada, navedeno je i da je najbolji obrtnik izvoznik lani bio Žarko Ban, odnosno njegov obrt Hi-Kon, dok je tvrtka Altpro bila najinovativniji izvoznik. Specijalna nagrada za tehnološki proboj u izvozu u prošloj godini pripala je osječkoj tvrtki Orqa.

Nadalje, u kategoriji "Rastuća tržišta - najbolji izvoznik u Tursku", Zlatni ključ dobila je tvrtka E.G.O. Elektro-komponente, dok je najuspješniji izvoznik u Egipat bila tvrtka Hydromat. Najbolji izvoznik u Kanadu tvrtka je Končar energetski transformatori, a u Saudijsku Arabiju Vertiv Croatia. Najboljim izvoznikom u Francusku za prošlu godinu proglašena je tvrtka Saint Jean Industries, u Slovačku Belupo, a u SAD Pliva. 

Laureat u kategoriji najboljeg izvoznika u Mađarsku je tvrtka LTH Metalni lijev, u Austriju Končar - Distributivni i specijalni transformatori, u Srbiju Vetropack Straža, a u BiH Podravka. Zlatni ključ u kategoriji najboljeg izvoznika u Italiju tvrtka je Carel Adriatic, u Sloveniju A.D. Plastik, a u Njemačku Empwr.

Ćorić: Izvozni sektor jedan od najvećih dobitnika EU integracije

Potpredsjednik Vlade i ministar financija Tomislav Ćorić kazao je na dodjeli nagrada da je značaj hrvatskog izvoznog sektora često veći nego što se ponekad pretpostavlja. Usporedio je prošlogodišnje podatke s onima prije hrvatskog ulaska u EU, istaknuvši da je hrvatski robni izvoz za to vrijeme povećan dva i pol puta, dosegnuvši 25,7 milijardi eura.

- Izvoz je jedan od ključnih stupova hrvatskog gospodarskog razvoja proteklih godini, naglasio je Ćorić, dodavši kako ga posebno ohrabruju rezultati izvoza usluga izvan turističkog sektora. Prihod hrvatskih izvoznika usluga na inozemnim tržištima učetverostručen je u posljednjih 13 godina, dosegnuvši oko šest milijardi eura.

- Riječ je o djelatnostima visoke dodane vrijednosti - od IT-a i poslovnih usluga do inženjeringa, naveo je ministar.     

Po njemu, hrvatski izvozni sektor jedan je od najvećih dobitnika europskih integracija kroz koje je Hrvatska prošla u posljednjih 13 godina. Naglasio je da se Hrvatska danas može pohvaliti neuobičajeno dugim razdobljem gospodarskog rasta, koji s kratkim prekidima, naročito početkom pandemije, traje cijelo desetljeće. 

Naglasio je i da je hrvatski izvozni sektor najzdraviji dio ekonomije, no priznao je i da se suočava s ogromnim izazovima - od geopolitičke nesigurnosti do manjka radne snage, s čime će se i Europa suočavati idućih desetljeća. Vlada im, s druge strane, pomaže u kontekstu stabilne politike, stabilnog makroekonomskog okruženja u RH, ali i kroz sve moguće poticaje, koji im otvaraju prostor za povećanje produktivnosti. Veliki potencijal daljnjeg rasta vidi u IT sektoru, kreativnim industrijama, ali i u velikim sustavima. 

U ime nagrađenih prisutnima se zahvalio predsjednik Uprave tvrtke Ericsson Nikola Tesla Siniša Krajnović, koji je istaknuo da je nagrada Zlatni ključ poticaj svim nagrađenim tvrtkama za daljnji snažni iskorak na međunarodna tržišta. Naglasio je da je posebno važno što nagrada dolazi iz zajednice koja prepoznaje važnost izvoza za razvoj hrvatskog gospodarstva.

- S velikim zadovoljstvom u ime svih nagređenih se zahvaljujem na ovom velikom značajnom poticaju za daljni razvoj i daljni iskorak ma međunarodnim tržištima. Ono što nam je posebno drago i ono što nam je posebno važno da ta nagrada doalazi iz zajednice koja upravo prepoznaje važnost izvoza za razvoj domaćeg gospodarstva i zapravo za ukupnu konkuretnost Republike Hrvatske, rekao je.

Nagradu je dobila i tvrtka Proizvodnja PG koja je prošle godine bila najbolji mali izvoznik i to ženskih cipela. Tvornica se nalazi u Prelogu, a zapošljavaju gotovo 400 radnika.

- Postolara je nažalost sve manje i manje to nije više nekakvo popularno zanimanje većina naših djelatnika dolazi iz Međimurske županije ili okolnih županija dakle u regiji Varždinske, Korprivničko-križevačke županije, a zapošljavamo i jedan dio stranih radnika s obzirom da naših jednostavno više nema dovoljno, rekla je direktorica Mateja Dragonja.

Dobrog radnika teško je naći tvrdi najbolji obrtnik-izvoznik koji zapošljava 30-tak ljudi i najbolji srednji izvoznik s 300 zaposlenika.

- Plaće koje danas dobijete u metalnom sektoru u mojoj branši su puno veće od drugih, ali ljudi jednostavno neće prljati ruke. Danas vam je glavni razlog da vam radnik dođe čak i nije plaća nego da si blizu njega jer nitko neće za nekoliko stotina eura više putovati iz jednog kraja Zagreba na drugi, kazao je vlasnik obrta HI-KON Žarko Ban.

Predsjednik Udruge Hrvatski izvoznici Davor Baković rekao je, uz ostalo, da je energija postala geopolitičko oružje. Posebno se osvrnuo na demografske probleme, kako u Hrvatskoj tako i u Europi. Naglasio je da postoji bojazan da bi, bez obzira na aktualnu snažnu poziciju, Europa zbog demografskih problema i sve starijeg stanovništva sve više mogla financirati prošlost, a sve manje budućnost. Uz starost populacije, ukazao je i na pad nataliteta te je izrazio bojazan da ulazimo u desetljeće kada će najveća nestašica biti - nestašica ljudi.

- Natalitet nije samo pitanje obitelji nego pitanje budućih škola, tvornica, javnih sustava jer godinama smo pričali o nestašici energije, sirovina, čipova ali ulazimo dame i gospodo u desetljeće kada će najveća nestašica biti nestašica ljudi, kazao je.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik