Evropska komisija upozorila je da je postojeći Zakon o unutarnjoj trgovini Federacije diskriminatoran jer propisuje jednaku zastupljenost domaće i strane robe u većim trgovinama. U Republici Srpskoj su izmjene ovog rješenja, pod pritiskom međunarodne zajednice, već ugledale svjetlo dana, dok su u Federaciji još u parlamentarnoj proceduri. Kako do konkurentnosti domaće proizvodnje i smanjenja vanjskotrgovinskog deficita, uz potpuno otvaranje domaće ekonomije na putu ka Evropskoj uniji? Prema trenutnom zakonodavstvu, u trgovinama koje imaju više od 1.000 kvadratnih metara mora biti 50 posto domaće robe u asortimanu, odnosno domaća i strana roba moraju biti jednako zastupljene. Međutim, ocjena je Evropske komisije da je takva raspodjela diskriminatorska.
Evropska komisija upozorila je da je postojeći Zakon o unutarnjoj trgovini Federacije diskriminatoran jer propisuje jednaku zastupljenost domaće i strane robe u većim trgovinama...
U Republici Srpskoj su izmjene ovog rješenja, pod pritiskom međunarodne zajednice, već ugledale svjetlo dana, dok su u Federaciji još u parlamentarnoj proceduri.
Kako do konkurentnosti domaće proizvodnje i smanjenja vanjskotrgovinskog deficita, uz potpuno otvaranje domaće ekonomije na putu ka Evropskoj uniji?
Prema trenutnom zakonodavstvu, u trgovinama koje imaju više od 1.000 kvadratnih metara mora biti 50 posto domaće robe u asortimanu, odnosno domaća i strana roba moraju biti jednako zastupljene. Međutim, ocjena je Evropske komisije da je takva raspodjela diskriminatorska.
- Ne znam šta je tu diskriminacija ako je nešto ravnopravno? Traže da se police prepuste onima koji se za njih izbore jer, tvrde, i kod njih je tako. Ali, to nije istina jer, naprimjer, u Danskoj možete kupiti samo dansko mlijeko - kaže Milorad Bahilj, ministar trgovine FBiH.
Diskriminatorske mjere
Potpredsjednik Privredne komore FBiH Jago Lasić smatra da se ova situacija mogla izbjeći brisanjem ograničenja u kvadratima, kako bi svi dobili isti tretman.
Evropska unija je više puta upozoravala da je domaće zakonodavstvo u ovoj oblasti neusklađeno sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju. Taj sporazum nalaže ugovornim stranama - državama članicama, među kojima je i BiH, da ne uvode nikakve diskriminatorske mjere u odnosu na robu druge strane, pojašnjava Marina Kavaz-Siručić, glasnogovornica Direkcije za evropske integracije.
Za BiH je veoma važno da primijeni pravila koja nalaže EU, ali i da zaštiti ionako krhku domaću proizvodnju, koja se svakodnevno bori za plasman i protiv uvozničkih lobija. Uglavnom sve ostaje na građanima, od kojih se očekuje ekonomski patriotizam jer je, prema Lasićevim riječima, "uvoznički lobi danas jači od Vlade i on diktira sve".
- Na uvozničke lobije teško je utjecati jer je njihov posao da lobiraju i prodaju nešto što su dogovorili, a posao građana je da odluče da li će novac potrošiti na uvoznu ili domaću robu - ocjenjuje Muris Pozderac, sekretar Asocijacije trgovine u VTK BiH.
Šta čeka FBiH?
I dok se u Federaciji još čeka na izmjene Zakona, RS ispunila je svoje obaveze. U skladu s preporukom Evropske komisije u Zakonu o trgovini izbrisana je odredba koja je propisivala da je trgovac dužan osigurati ravnomjerno učešće robe domaćeg i stranog porijekla.
- Preostaje nam još da utvrdimo načine kako da se izborimo da se poveća zastupljenost domaćih proizvoda u tržnim centrima u RS-u - kaže Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS-a.
Iako su vanjska i unutrašnja trgovina vrlo značajne za finansijski sektor u BiH, ova oblast je potpuno neorganizovana u BIH, smatraju privrednici. Jedini način da se zaštiti domaća proizvodnja ostaju mjere carinske i porezne politike, jer postojeća ograničenja zastupljenosi robe na policama predviđena zakonom u Evropskoj komisiji smatraju protekcionizmom, koji ugrožava slobodno tržište na koje su se vlasti obavezale. Sada je na parlamentarcima da odluče kako primijeniti evropska pravila na ovom tržištu.
U Udruženju "Kupujmo domaće" tvrde da se i mimo Zakona o unutarnjoj trgovini na domaćem tržištu bh. proizvodi guraju na dno polica i da dominiraju strani proizvodi.