Nezvanične projekcije rasta cena ukazuju na to da je moguće da ovu godinu završimo sa inflacijom i do 15 odsto. Računice pojedinih državnih organa kreću se, trenutno, između 12 i 15 odsto rasta cena na malo do kraja decembra. Svakodnevna poskupljenja hrane, rast cena goriva na pumpama, povećanje stope PDV-a za dva odsto i akciza od narednog meseca, prete da inflaciju podignu na najviši nivo u poslednjih nekoliko godina. Trud da se obuzdaju cene, zasada, ne daje nikakve rezultate, jer nema oblasti života u Srbiji koju će mimoići poskupljenja. Od hrane do goriva i drugih energenata. Čitavo leto su obeležili novi, viši cenovnici, a tako će se po svemu sudeći nastaviti i do kraja godine.
Nezvanične projekcije rasta cena ukazuju na to da je moguće da ovu godinu završimo sa inflacijom i do 15 odsto. Računice pojedinih državnih organa kreću se, trenutno, između 12 i 15 odsto rasta cena na malo do kraja decembra.
Svakodnevna poskupljenja hrane, rast cena goriva na pumpama, povećanje stope PDV-a za dva odsto i akciza od narednog meseca, prete da inflaciju podignu na najviši nivo u poslednjih nekoliko godina.
Trud da se obuzdaju cene, zasada, ne daje nikakve rezultate, jer nema oblasti života u Srbiji koju će mimoići poskupljenja. Od hrane do goriva i drugih energenata. Čitavo leto su obeležili novi, viši cenovnici, a tako će se po svemu sudeći nastaviti i do kraja godine.
- Upozoravali smo da su cene bez ikakve uzde, još početkom godine, kada je krenuo prvi talas - kaže za “Novosti” Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
- To je posledica monopolskog tržišta, ne samo trgovaca i prerađivača, već i javnih preduzeća. Najveći monopolista je država. Zato i ne čudi što će rast cene biti barem tri do četiri puta veći od projektovane od šest odsto.
Sveže meso je za nepuna dva meseca, korak po korak, poskupelo i do 30 odsto, ali je najgore što se kraj rastu cena ne nazire. Od nepunih 500 dinara, pileći file je dostigao cenu od 780 dinara. Mesari čak najavljuju da će ova vrsta mesa dogurati i do 900 dinara za kilograma. Svinjski but se prodaje od 650 do 720 dinara, dok je file premašio hiljadarku. Sveže meso pratile su i suhomesnate prerađevine, pa su i najjeftinije salame nedostupne za veliki broj potrošača.
- Ima puno razloga da cene ove godine premaše projektovanu inflaciju - smatra ekonomista Vladana Hamović.
- Pored ekonomskih razloga, povećanja cena goriva i skupljih sirovina, godina je zbog suše bila nepovoljna za poljoprivredu, ali je bila i politički veoma teška, što se odrazilo na poslovanje domaće privrede. Država će pokušati da intervencijama iz Robnih rezervi umanji te nepovoljne efekte. Uz sav trud da se ublaži rast cena, inflacija će do kraja godine sigurno preći deset odsto, jer svi akteri u formiranju cena na malo idu na to da inflacija bude daleko viša od planirane.
Pijaca je do sada često spasavala kućni budžet, ali ovog septembra cene su i na tezgama paprene. Gotovo da nema proizvoda koji nije barem duplo skuplji nego pre godinu dana. Krompir se lane prodavao za 30 dinara, a sada dostiže i 80 dinara. Za kilogram pasulja lane je bilo potrebno prosečno oko 200 dinara, a sada se nudi po najmanje 300 dinara. Kod voća je situacija još drastičnija. I domaći i uvozni slatki plodovi su ove godine znatno nepristupačniji. Najjeftinije jabuke su 80, a nude se i po 160 dinara. Poljoprivrednici se žale da im je rod ove godine desetkovala suša, a da je sve dodatno “zagrejao” i benzin.
Na pumpama čitavog leta gorivo je “gorelo” od cena. Od oktobra zbog povećanja akciza na dizel i naftni gas i rasta poreza na dodatu vrednost, benzin će sigurno biti još skuplji. Prema nekim procenama, gorivo bi zbog rasta PDV moglo da poskupi barem za tri dinara za litar, a TNG bi uz nove nameta mogao da dogura do sto dinara. I bez novih opterećenja cene goriva na pumpama se svakodnevno menjaju. U poslednjih sedam dana litar je bar za dinar do dva skuplji. Tako se benzin nudi za 162 do 166, a dizel od 160 do 169 dinara.