Izvoz oslonjen na krizna područja u Evropi

Bez autora
Sep 19 2011

BiH samo 5,3 odsto izvoza plasira na tržišta van Evrope, pa se kada je riječ o izvozu robe van Starog kontinenta nalazi na samom dnu u odnosu na sve druge evropske zemlje, pokazala je posljednja analiza plasmana robe i usluga evropskih zemalja van Evrope. Iza BiH su samo Makedonija sa 4,7 odsto i Crna Gora sa 3,2 odsto izvoza koji se plasira na tržište van Evrope. U grupi zemalja sa najnižim udjelom takvog izvoza nalazi se i Srbija, koja ostvaruje 5,4 odsto izvoza van Evrope, te bi zbog toga, kao i BiH, Makedonija i Crna Gora, bila više pogođena krizom koja prijeti Evropskoj uniji, od samih njenih članica, jer imaju veliku vrijednost izvoza u susjedne zemlje. Na vrhu liste evropskih zemalja koje izvoze van Evrope su Velika Britanija čijih 41,4 odsto vrijednosti izvoza završava na vanevropskim tržištima, zatim Švajcarska sa 39,1 odsto i Irska sa 37,1 odsto. Njemačka gotovo jednu trećinu svog izvoza, odnosno 30,6 odsto, plasira van Evrope, a najveći partner su joj SAD, na koje je usmjereno 6,8 odsto izvoza. Vodeće zemlje su i Francuska, čiji je plasman van Evrope dostigao procenat od 33,3 odsto i Italija sa 33,5 odsto od ukupne vrijednosti izvoza.

Izvoz oslonjen na krizna područja u EvropiBiH samo 5,3 odsto izvoza plasira na tržišta van Evrope, pa se kada je riječ o izvozu robe van Starog kontinenta nalazi na samom dnu u odnosu na sve druge evropske zemlje, pokazala je posljednja analiza plasmana robe i usluga evropskih zemalja van Evrope.

Prema ovoj analizi, koju je uradio sajt njnjnj.makroekonomija.org., iza BiH su samo Makedonija sa 4,7 odsto i Crna Gora sa 3,2 odsto izvoza koji se plasira na tržište van Evrope.

- U grupi zemalja sa najnižim udjelom takvog izvoza nalazi se i Srbija, koja ostvaruje 5,4 odsto izvoza van Evrope, te bi zbog toga, kao i BiH, Makedonija i Crna Gora, bila više pogođena krizom koja prijeti Evropskoj uniji, od samih njenih članica, jer imaju veliku vrijednost izvoza u susjedne zemlje - pokazuje analiza plasmana robe i usluga.

Na vrhu liste evropskih zemalja koje izvoze van Evrope su Velika Britanija čijih 41,4 odsto vrijednosti izvoza završava na vanevropskim tržištima, zatim Švajcarska sa 39,1 odsto i Irska sa 37,1 odsto.

- Njemačka gotovo jednu trećinu svog izvoza, odnosno 30,6 odsto, plasira van Evrope, a najveći partner su joj SAD, na koje je usmjereno 6,8 odsto izvoza - navodi se u analizi.

Vodeće zemlje su i Francuska, čiji je plasman van Evrope dostigao procenat od 33,3 odsto i Italija sa 33,5 odsto od ukupne vrijednosti izvoza.

Domaći ekonomisti ističu da ovi podaci pokazuju da BiH treba da smanji rizik od udara krize preko trgovinskih tokova, tako što bi svoju robu i usluge izvozila u više zemalja na različitim kontinentima.

Član Udruženja ekonomista RS SWOT Miloš Todorović naglašava da bi produbljivanje krize u EU predstavljalo jak udarac za domaće izvoznike, koji znatan dio svoje proizvodnje izvoze na evropsko tržište.

- BiH ima mogućnost da poveća izvoz na druge kontinente, međutim, činjenica da nije učestvovala ni na nedavno održanom sastanku nesvrstanih u Beogradu pokazuje nespremnost ili nezainteresovanost nadležnih za proširivanje ekonomske saradnje sa zemljama sa kojima smo ranije sarađivali, prvenstveno zemljama Azije i Afrike - istakao je Todorović. Dodao je da je za sada nerealno očekivati da bi BiH mogla značajnije povećati izvoz u razvijenije zemlje, jer je za to potrebno mnogo vremena i napora, ne samo privrednika nego i države.

SAD

Analiza plasmana robe i usluga evropskih zemalja van Evrope je pokazala da su SAD najčešće prvo izvozno tržište, a slijede tržišta Kine, Turske, Japana, Južne Koreje, Izraela, Kanade i Brazila.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik