Marža veća od cene hrane

Bez autora
May 09 2013

Kilogram čajne kobasice košta u našim trgovinama od 790 do čak 1.400 dinara. Svinjski but se nudi za 390, ali i za 550, dok za junetinu valja odvojiti od 520 do 950 dinara. Tolike razlike u cenama istih proizvoda pokazuju da se po ceni jednog često mogu da se kupe dva kilograma. Razlika je najizraženija kod svežeg mesa i mesnih prerađevina. Ponekad i duplo. Suva dimljena pršuta naročito "lomi" novčanike potrošača, jer kilogram dostiže i do 3.000 dinara. A, "donja" cena iznosi oko 1.800 dinara. U Crnoj Gori se kilogram pršute može kupiti za 10 do 13 evra, ali u Srbiji su na rafovima cene dvaput veće, zbog kako kažu "troškova transporta, carine i analize na granicama". Na različite cene iste robe utiče i monopolsko ponašanje između pojedinih prodavaca i proizvođača. Tako je i moguće da kilogram svežeg mesa košta oko 400 dinara, a sušenog, čak i kada se uzme u obzir kaliranje tokom procesa sušenja, sedam do osam puta skuplje.

Marža veća od cene hraneKilogram čajne kobasice košta u našim trgovinama od 790 do čak 1.400 dinara. Svinjski but se nudi za 390, ali i za 550, dok za junetinu valja odvojiti od 520 do 950 dinara. Tolike razlike u cenama istih proizvoda pokazuju da se po ceni jednog često mogu da se kupe dva kilograma.

Razlika je najizraženija kod svežeg mesa i mesnih prerađevina. Ponekad i duplo. Suva dimljena pršuta naročito "lomi" novčanike potrošača, jer kilogram dostiže i do 3.000 dinara. A, "donja" cena iznosi oko 1.800 dinara. U Crnoj Gori se kilogram pršute može kupiti za 10 do 13 evra, ali u Srbiji su na rafovima cene dvaput veće, zbog kako kažu "troškova transporta, carine i analize na granicama".

Na različite cene iste robe utiče i monopolsko ponašanje između pojedinih prodavaca i proizvođača. Tako je i moguće da kilogram svežeg mesa košta oko 400 dinara, a sušenog, čak i kada se uzme u obzir kaliranje tokom procesa sušenja, sedam do osam puta skuplje.

Stručnjaci tvrde da je problem u velikim razlikama u maržama kod velikih trgovačkih sistema zbog povoljnijih rabata na količine u odnosu na manje formate. To daje prostora pojedincima da robu kupe po diskontnim ili akcijskim cenama i onda je preprodaju po ceni na kojoj mogu dobro da zarade. Udruženja potrošača su odavno oobelodanila da su marže kod pojedinih trgovaca često veće i od nabavnih cena proizvoda.

Visoke cenovne razlike postoje i unutar jednog grada, a to potvrđuju i poslednja istraživanja Asocijacije potrošača Srbije. Oni su uporedili cene mesa, hleba, mleka, šećera, pirinča, kafe, jaja, limuna, testenina u marketima u Novom Sadu i ustanovila velike razlike u cenama tih proizvoda.

- Zavisno od trgovine do trgovine, cene za istu namirnicu osetno osciliraju - kaže Edina Popov, predsednica UO APOS-a.

- Od sedam marketa u Novom Sadu, meso i mesne prerađevine najpovoljnije je nabaviti u "Disu", "Tempu" i "Merkatoru", dok više novca treba odvojiti kod ostalih kuća.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik