Zahvaljujući saradnji Ministarstva ekonomije sa međunarodnim organizacijama uspostavljen je i unaprijeđen režim za kontrolu izvoza i tranzita robe dvostruke namjene u Crnoj Gori, saopštio je juče pomoćnik ministra ekonomije Goran Šćepanović. On je na seminaru o kontroli izvoza robe dvostruke namjene, koji se juče i danas održava u Podgorici, podsjetio da je Vlada odlukom o proglašenju nezavisnosti Crne Gore preuzela obavezu da primjenjuje zakonodavstvo koje je primjenjivala državna zajednica. To uključuje i ono koje se odnosi na izdavanje licenci za međunarodnu trgovinu naoružanjem, vojnom opremom i robom dvostruke namjene – kontrolisanom robom. Skupština je usvojila Zakon o kontroli izvoza robe dvostruke namjene u cilju ispunjenja preuzetih obaveza i usaglašavanja sa standardima EU u oblasti kontrole izvoza kontrolisanom robom, unapređenja normativnih pretpostavki za uspostavljanje državne kontrole radi ostvarivanja i zaštite bezbjednosnih, vanjsko-političkih i ekonomskih interesa Crne Gore, međunarodnog kredibiliteta i integriteta.
Zahvaljujući saradnji Ministarstva ekonomije sa međunarodnim organizacijama uspostavljen je i unaprijeđen režim za kontrolu izvoza i tranzita robe dvostruke namjene u Crnoj Gori, saopštio je juče pomoćnik ministra ekonomije Goran Šćepanović.
On je na seminaru o kontroli izvoza robe dvostruke namjene, koji se juče i danas održava u Podgorici, podsjetio da je Vlada odlukom o proglašenju nezavisnosti Crne Gore preuzela obavezu da primjenjuje zakonodavstvo koje je primjenjivala državna zajednica.
Licence
- To uključuje i ono koje se odnosi na izdavanje licenci za međunarodnu trgovinu naoružanjem, vojnom opremom i robom dvostruke namjene – kontrolisanom robom – naveo je Šćepanović.
On je rekao da je Skupština usvojila Zakon o kontroli izvoza robe dvostruke namjene u cilju ispunjenja preuzetih obaveza i usaglašavanja sa standardima EU u oblasti kontrole izvoza kontrolisanom robom, unapređenja normativnih pretpostavki za uspostavljanje državne kontrole radi ostvarivanja i zaštite bezbjednosnih, vanjsko-političkih i ekonomskih interesa Crne Gore, međunarodnog kredibiliteta i integriteta.
- Razlozi za kontrolu robe dvostruke namjene su očuvanje nacionalne bezbjednosti, usklađivanje sa rezolucijama Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, usklađenost i ratifikacija međunarodnih konvencija u ovoj oblasti – dodao je Šćepanović.
Zamjenik šefa misije Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Daglas Džons ocijenio je da je kontrola izvoza sve bitnija u današnjem svijetu.
- Industrija, privreda, proizvođači i uvoznici imaju vrlo važnu ulogu u promovisanju i kontroli robe dvostruke namjene. Ova saradnja bitna je za preduzeća, ali i za zemlju, pri čemu treba da radimo zajedno i pokrenemo svijest o tome – rekao je Džons.
On je rekao da se izgradnjom jakih veza sa privredom mogu identifikovati sumnjive prodaje, što treba da bude u fokusu napora institucija.
Usaglašavanje
Šef sektora za politiku, evropske integracije i trgovinu u Delegaciji Evropske unije Alberto Kamarata smatra da je jedini način da se posluje na pravi način saradnja na međunarodnom planu, ali i među svim akterima koji su uključeni u proces proizvodnje, izvoza i upotrebe ovakvih predmeta i robe.
- Slučaj Crne Gore je veoma specifičan, jer ne pokušavamo samo da promovišemo međunarodne standarde. Ovdje se radi o dubljem procesu pravnog usaglašavanja u kontekstu sa jedne strane implementacije tih standarda i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a sa druge strane u kontekstu pristupa i pregovora – objasnio je Kamarata.
Stoga je, kako je dodao, njihov cilj da se svi zajedno postaraju da zakonodavstvo Crne Gore bude u skladu sa EU i da se sprovodi na isti način.
Potpredsjednica Privredne komore Ljiljana Filipović kazala je da Komora podstiče razvoj poslovnog ambijenta pružajući doprinos da se kroz dijalog razmijene informacije i iskustva i unaprijedi povezanost i saradnja institucija i privrede.
- Poseban aspekt sagledavanja ove teme čini put ka članstvu u EU, koji zahtijeva posebno usklađivanje zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU – dodala je Ljiljana Filipović.