Ponovo slobodan izvoz pšenice u Makedoniju

Od ponedeljka, 2. septembra, izvoz pšenice iz Srbije u Makedoniju moći će da se obavlja bez ikakvih ograničenja, jer će Makedonija ukinuti spornu uredbu. Uredba o ograničenju uvoza brašna iz Srbije prestaće da važi 15. septembra, kada će i brašno moći bez ograničenja da se izvozi u Makedoniju. Makedonski ministar poljoprivrede Ljupčo Dimovski obavestio je potpredsednika Vlade Srbije i ministra spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasima Ljajića da je makedonska Vlada započela proceduru za ukidanje sporne uredbe o ograničavanju uvoza pšenice i brašna. Iako je Uredbom predviđeno da uvoz pšenice i brašna u Makedoniju bude ograničen do 31. decembra ove godine, sporni propis u delu koji se odnosi na pšenicu prestaće da važi 2. septembra...

Ponovo slobodan izvoz pšenice u MakedonijuOd ponedeljka, 2. septembra, izvoz pšenice iz Srbije u Makedoniju moći će da se obavlja bez ikakvih ograničenja, jer će Makedonija ukinuti spornu uredbu, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu trgovine.

Uredba o ograničenju uvoza brašna iz Srbije prestaće da važi 15. septembra, kada će i brašno moći bez ograničenja da se izvozi u Makedoniju.

Makedonski ministar poljoprivrede Ljupčo Dimovski obavestio je potpredsednika Vlade Srbije i ministra spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasima Ljajića da je makedonska Vlada započela proceduru za ukidanje sporne uredbe o ograničavanju uvoza pšenice i brašna, navode u tom ministarstvu.

Iako je Uredbom predviđeno da uvoz pšenice i brašna u Makedoniju bude ograničen do 31. decembra ove godine, sporni propis u delu koji se odnosi na pšenicu prestaće da važi 2. septembra.

Ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić izrazio je očekivanje da Makedonija neće ubuduće pribegavati bilo kakvim restriktivnim merama, jer je u interesu obe zemlje da protok robe bude slobodan u oba pravca.

"Ukoliko bi se iskoristili svi potencijali, obim robne razmene između Srbije i Makedonije mogao bi da poraste sa sadašnjih 600 miliona na milijardu evra", rekao je ministar Ljajić.

Makedonija je meru o ograničenju uvoza pšenice i brašna uvela 1. jula. Mera predviđa da za kilogram uvezene pšenice makedonski uvoznici moraju da kupe tri kilograma domaće, a za kilogram uvezenog brašna četiri kilograma domaćeg žita.

Na sastanku komiteta CEFTA u Beogradu 22. jula sve članice CEFTE izvršile pritisak na Makedoniju da se obaveže da ukine spornu odluku u razumnom vremenskom roku, koji je oko mesec i po dana.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik