Popusti za plaćanje kešom

Bez autora
Aug 21 2013

Keš je danas najtraženija roba, jer pojedini trgovci nude popust i do 30 odsto ukoliko se roba plati gotovinom! Ukoliko je plaćanje računa odloženo, na rate, pupust je tri puta manji, i dostiže oko 10 odsto! Razlog je jasan: visoku nelikvidnost domaće privrede deli i trgovina. A, obaveze prema dobavljačima i kreditorima iz dana u dan rastu. Vreme rasprodaja, na kraju sezone, svakako je i prilika da se prodavci oslobode zaliha i prikupe sredstva za jesenju sezonu. Milan Knežević, predsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća, kaže da „zakonom nisu dozvoljene dvojne cene, s obzirom na način plaćanja“. Ne mogu cene biti različite, bilo da je gotovina, platna kartica ili odloženo plaćanje putem čekova građana - dodaje Knežević. - Sve se tretira, pa i odloženo plaćanje, kao prontno, odnosno plaćanje celog iznosa odjednom. Jer, to ide na teret poslodavca, a u tom mesecu on mora da plati PDV, bez obzira na to što se odlaže naplata. Plaćanje kešom je potpuno ravnopravno, kao i plaćanje karticom ili čekom. Knežević napominje da je veliki deo domaćih firmi, od 60 do 70 odsto, u problemu kada su u pitanju obrtna sredstva. Ide im jesenja sezona, koja je relativno skuplja za poslovanje zbog grejanja, ali i započinjanja nove sezone. Uz to, prispeva i veliki broj dugova, veliki broj kredita...

Popusti za plaćanje kešomKeš je danas najtraženija roba, jer pojedini trgovci nude popust i do 30 odsto ukoliko se roba plati gotovinom! Ukoliko je plaćanje računa odloženo, na rate, pupust je tri puta manji, i dostiže oko 10 odsto! Razlog je jasan: visoku nelikvidnost domaće privrede deli i trgovina. A, obaveze prema dobavljačima i kreditorima iz dana u dan rastu.

Vreme rasprodaja, na kraju sezone, svakako je i prilika da se prodavci oslobode zaliha i prikupe sredstva za jesenju sezonu. Milan Knežević, predsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća, kaže da „zakonom nisu dozvoljene dvojne cene, s obzirom na način plaćanja“.

- Ne mogu cene biti različite, bilo da je gotovina, platna kartica ili odloženo plaćanje putem čekova građana - dodaje Knežević. - Sve se tretira, pa i odloženo plaćanje, kao prontno, odnosno plaćanje celog iznosa odjednom. Jer, to ide na teret poslodavca, a u tom mesecu on mora da plati PDV, bez obzira na to što se odlaže naplata. Plaćanje kešom je potpuno ravnopravno, kao i plaćanje karticom ili čekom.

Knežević napominje da je veliki deo domaćih firmi, od 60 do 70 odsto, u problemu kada su u pitanju obrtna sredstva. Ide im jesenja sezona, koja je relativno skuplja za poslovanje zbog grejanja, ali i započinjanja nove sezone. Uz to, prispeva i veliki broj dugova, veliki broj kredita...

- Mala je kupovna moć, pali su plasmani i mnogi sada očajnički ne biraju način da dođu do obrtnih sredstava, nudeći robu čak 30 odsto niže, dajući je po proizvođačkim ili nabavnim cenama kako bi samo ušli u novi poslovni ciklus - tvrdi Knežević.

U Ministarstvu trgovine ističu da postojećim zakonom, koji reguliše oblast oglašavanja sniženja, precizno je određen način nuđenja robe po nižoj ceni.

- Oglasna poruka, kojom se reklamira različit procenat sniženja na istu robu u zavisnosti od načina plaćanja, zakonom nije dozvoljena - kaže za „Novosti“ Goran Macura, načelnik Odeljenje za opšti nadzor Sektora tržišne inspekcije. - Sa druge strane, postoji, postojala je i uvek će postojati potreba trgovca za gotovinom, tako da to nije samo odraz trenutnog stanja. Ne sme se kod te procene izostaviti sve izoštrenija konkurencija među trgovcima, koja dovodi do primene različitih, ponekad i nedozvoljenih načina u borbi za potrošača.

Kako plaćanje na rate predstavlja odlaganje računa, naplata u momentu kupovine pospešuje likvidnost trgovca. Davanjem manjeg sniženja na odloženu naplatu trgovac stimuliše potrošače da kupuju gotovinom dajući im veći popust.

- Problem je u tome što roba koja se stavlja u promet mora da bude prethodno evidentirana, odnosno nivelisana i kalkulisana po novoj sniženoj ceni pre puštanja u prodaju - kaže Macura. - Ona mora biti i obeležena na etiketi sa starom, većom cenom koja je precrtana i novom nižom cenom. Zbog toga trgovac ne može u momentu prodaje da određuje novu, nižu cenu na kasi u zavisnosti od načina plaćanja, jer je ta cena, ako je sve po propisu, već proknjižena.

Dozvoljeni podsticaji

U potrošačkim organizacijama kažu da trgovac može nuditi robu i usluge sa naročitim prodajnim podsticajima - akcija, popust, rasprodaja, promocija... Može da je prodaje pod povoljnijim uslovima u odnosu na redovnu ili prethodnu ponudu, i to naročito sa sniženom cenom, posebnim uslovima prodaje, isporuke ili drugim pogodnostima, sa obećanjem nagrade, pratećim poklonima...

- U Srbiji su očigledno najskuplje pare, jer keša ima malo - kaže Vera Vida, predsednica Centra za potrošače Srbije CEPS.

- Većina potrošača kupuje na odloženo plaćanje, putem čekova, što nije omiljeno kod trgovaca s obzirom na to da i oni imaju obavezu prema proizvođačima.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik