Potpisan Sporazum sa Međunarodnom finansijskom korporacijom

Bez autora
May 20 2012

Ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Dušan Petrović i regionalni menadžer Međunarodne finansijske korporacije za zapadni Balkan Per Kjelerhaug potpisali su u petak Sporazum o smanjenju regulatornih i administrativnih ograničenja u trgovinskoj logistici i usklađivanju prekograničnog sistema usluga na prostoru Zapadnog Balkana, u Vladi Republike Srbije. Ugovor u mnogome pojednostavljuje trgovnske odnose Srbije i zemalja regiona. Zahvaljujući ovom Sporazumu, trgovinske barijere će biti direktno smanjene, rad carina olakšan a troškovi opterećenja privrede vezani za izvoz redukovani što će povećati izvoz regiona u EU. Sledeći korak je potpisivanje formalnog ugovora između Vlade Srbije i Međunarodne finansijske korporacije.

Potpisan Sporazum sa Međunarodnom finansijskom korporacijomMinistar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Dušan Petrović i regionalni menadžer Međunarodne finansijske korporacije za zapadni Balkan Per Kjelerhaug potpisali su u petak Sporazum o smanjenju regulatornih i administrativnih ograničenja u trgovinskoj logistici i usklađivanju prekograničnog sistema usluga na prostoru Zapadnog Balkana, u Vladi Republike Srbije.

Ugovor u mnogome pojednostavljuje trgovnske odnose Srbije i zemalja regiona. Zahvaljujući ovom Sporazumu, trgovinske barijere će biti direktno smanjene, rad carina olakšan a troškovi opterećenja privrede vezani za izvoz redukovani što će povećati izvoz regiona u EU.

Sledeći korak je potpisivanje formalnog ugovora između Vlade Srbije i Međunarodne finansijske korporacije.

Nakon potpisivanja Sporazuma, ministar Petrović je izjavio da su Ministarstvo poljoprivrede i Vlada Srbije u poslednjih nekoliko meseci bili veoma angažovani na pojednostavljivanju trgovinskih procedura u regionu.

Sa Makedonijom, Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom potpisani su Ugovori koji se odnose na promet hrane životinjskog porekla sa ciljem da se pojednostave, pojeftine i ubrzaju trgovinske procedure ukidanjem dvostrukih analiza kvaliteta hrane.

U ovom projektu, koji će trajati dve godine, takođe, učestvuje i Evropska unija, a uskoro će biti formirane nacionalne radne grupe u Srbiji i drugim zemljama regiona.

Carinski i inspekcijski organi neće zaustavljati i kontrolisati svaku pošiljku, jer će kompanije koje su pokazale da poštuju propise i da su fer tržišni igrači imati olakšice, objasnio je ministar Petrović izrazivši očekivanje da će ovaj projekat doneti istinski napredak celom regionu i približiti ga stanju kakvo postoji u EU, čijem članstvu zemlje regiona teže.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik