Povećan izvoz BiH u zemlje CEFTA za 4,6 odsto, a u EU za 10%

Bez autora
Jun 27 2013

Izvoz Bosne i Hercegovine u zemlje CEFTA u prvih pet mjeseci ove godine povećan je za 4,6 odsto, dok je je izvoz u Evropsku uniju porastao za više od 10%. Istovremeno, vrijednost uvoza iz zemalja CEFTA-e je smanjena za 7,6 odsto, dok je vrijednost uvoza iz EU porasla za 0,8%. To praktično znači da je BiH poboljšala svoju vanjskotrgovinsku poziciju kako u odnosu na zemlje CEFTA-e tako i u odnosu na zemlje Evropske unije. U svom izvještaju Odjeljenje za makroekonomsku analizu Uprave za indirektno oporezivanje BiH ističe da se oporavak svjetske privrede, globalno posmatrano, odvijao u dvije brzine. Zemlje u razvoju su bilježile više stope rasta u odnosu na razvijene zemlje.

Povećan izvoz BiH u zemlje CEFTA za 4,6 odsto, a u EU za 10%Izvoz Bosne i Hercegovine u zemlje CEFTA u prvih pet mjeseci ove godine povećan je za 4,6 odsto, dok je je izvoz u Evropsku uniju porastao za više od 10%.

Istovremeno, vrijednost uvoza iz zemalja CEFTA-e je smanjena za 7,6 odsto, dok je vrijednost uvoza iz EU porasla za 0,8%, navodi se u izvještaju Odjeljenja za makroekonomsku analizu Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
 
“To praktično znači da je BiH poboljšala svoju vanjskotrgovinsku poziciju kako u odnosu na zemlje CEFTA-e tako i u odnosu na zemlje Evropske unije”, poručuju u OMA UIO BiH.

U svom izvještaju OMA UIO BiH ističe da se oporavak svjetske privrede, globalno posmatrano, odvijao u dvije brzine. Zemlje u razvoju su bilježile više stope rasta u odnosu na razvijene zemlje.

“Dok se predviđa da će privreda SAD-a rasti po stopi od 1,9% u 2013. Godini, odnosno 3% u 2014. godini, privredna aktivnost u EU će imati negativnu stopu rasta od 0,3% u 2013. godini. Za zemlje u razvoju se predviđa visoka stopa rasta od 5,3% u tekućoj i 5,7% u idućoj godini. Rast najveće svjetske privrede je rezultat nastavka djelovanja monetarne politike niskih kamatnih stopa, mjera fiskalne konsolidacije i povećanja tražnje na tržištu nekretnina i trajnih roba”, ističu u OMA.

Negativne projekcije rasta u EU rezultat su slabosti unutar same EU. Tako se predviđa skroman  rast od oko 1% Njemačke kao najjače evropske ekonomije dok se za Francusku, Italiju i Španiju predviđa pad ekonomskih aktivnosti. Ove slabosti su posljedica mjera fiskalne konsolidacije, slabijih izvoznih mogućnosti i niskog stepena povjerenja. Vjeruje se da politika jakog eura svakako doprinosi umanjenim izvoznim performansama zemalja evrozone.

“Tokom 2012. godine tempo rasta vanjskotrgovinske razmjene na globalnom nivou je bio u padu što postaje značajnije obzirom da je obim svjetske trgovine bio nešto niži još u prethodnoj godini”, poručuju u OMA UIO BiH.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik