Rewe zasad zaustavio preuzimanje Engrotuša

Bez autora
May 21 2025

Do nedavno se činilo da će Rewe ovaj put uspjeti preuzeti Engrotuš, no onda je došlo do preokreta - Rewe je navodno zakočio preuzimanje Engrotuša, tvrde izvori ljubljanskog Dnevnika.

Razlog za ovu odluku je uvođenje carina u SAD-u na uvoz robe iz država članica EU.

Celjska tvrtka Engrotuš, koja kontrolira trgovački lanac Tuš, prodaje se od 2022. U procesu prodaje ostala su u završnom činu 2023. dva kandidata za preuzimanje: njemački trgovački div Rewe i hrvatska grupa Fortenova, koja je preuzimanje Engrotuša namjeravala provesti preko Mercatora. Na kraju je potonji odabran kao najbolji ponuđač, ali za dovršetak dogovorenog posla još bi trebao dobiti dopuštenje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja. No, u studenom prošle godine, Mercator je objavio da se povlači iz akvizicije Engrotuša.

Nakon odlaska Mercatora, proces prodaje Engrotuša je oživljen. U početku su razgovori vođeni s nekoliko potencijalnih akvizitera, ali u novije vrijeme samo s njemačkom maloprodajnom grupom Rewe. Do nedavno se činilo da će Rewe ovaj put uspjeti preuzeti Engrotuš, no onda je došlo do preokreta - Rewe je navodno zakočio preuzimanje Engrotuša.

Razlog za ovu odluku je uvođenje carina u SAD-u na uvoz robe iz država članica EU; U početku su najavljeni na 20 posto, ali su potom zamrznuti na 90 dana i uvedeni na 10 posto. Zbog neizvjesne budućnosti, Rewe se privremeno fokusira na njemačko tržište. Neslužbeno smo saznali da odluka o nepreuzimanju Engrotuša još nije konačna. Rewe Grupa, koja zapošljava oko 380.000 radnika u 21 zemlji, povećala je prihod od prodaje za 4,6 posto u odnosu na 2023. godinu, na oko 96 milijardi eura, dok je neto dobit porasla za dobru trećinu na milijardu eura. Prema Reweu, ovaj rast neto dobiti uglavnom je posljedica jednokratnog učinka.

Zasad nije poznato kako je Engrotuš poslovao prošle godine, jer je njegovo poslovanje podložno reviziji, što znači da do kraja kolovoza može predati Ajpesu godišnje izvještaje za prethodnu godinu. Godišnje poslovno izvješće za 2023. godinu objavljeno je tek u veljači ove godine. U 2023. godini prihod od prodaje porastao je za devet posto, na 524,4 milijuna eura, dok su se gubici višestruko povećali - sa 6,3 milijuna eura u 2022. godini, porasli su na više od 53 milijuna eura u 2023. godini, što je uglavnom posljedica umanjenja vrijednosti dugotrajne imovine i financijskih ulaganja. Engrotuš je 2023. godine u potpunosti otplatio dug, ispunivši prije roka sve obveze iz financijskog ugovora o restrukturiranju Tuš grupe, a saniran je i veliki dio negativnog kapitala, nedavno je objasnila tvrtka sa sjedištem u Celju.

Engrotuš prodaje veleprodajni posao

Istovremeno s prodajom Engrotuša, odvija se i prodaja njegovog takozvanog cash & carry veleprodajnog poslovanja, koje će se izdvojiti iz tvrtke. U funkciji je sedam poslovnica s gotovinom, gdje ugostitelji, trgovci, javne ustanove, udruge, samostalni poduzetnici i tvrtke koje kupuju hranu i kućanske proizvode za preprodaju, osobnu upotrebu ili zastupanje. Prema neslužbenim informacijama, jedan od najozbiljnijih akvizitera za veleprodajni posao je tvrtka Ahac iz Šentjura, čiji je vlasnik i direktor Roman Moškotevc. Ahac se bavi uvozom i distribucijom brojnih proizvoda - između ostalog, najveći je uvoznik stranih pivskih marki u Sloveniju - a od 2011. godine posjeduje i marku pakirane robe Droga. Podaci o prošlogodišnjem poslovanju također još nisu poznati za tvrtku Ahac, ali je u 2023. godini ostvarila 57 milijuna eura prihoda od prodaje i 2,4 milijuna eura neto dobiti.

Kao što će se, kako se čini, veleprodajni posao s gotovinom i teretom izdvojiti iz Engrotuša, tako je i posao s drogerijom već izdvojen iz tvrtke pred kraj 2023. Prošle godine tvrtka Tuš Drogerije, kojom upravlja Aneta Tuš Pačnik, kći Mirka Tuša, ostvarila je dobrih 22 milijuna eura prihoda od prodaje, uz gubitak od oko 843 tisuće.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik