U sve većem broju trgovinskih lanaca ne može da se plaća "dajners" karticama pošto trgovci strahuju da neće moći da naplate prodatu robu. "Dajners klub", koji izdaje ove kartice, i dalje je u blokadi, trenutno 420 miliona dinara u Srbiji. Prinudnu naplatu pokrenule su upravo trgovinske kompanije, pošto "Dajners" nije namirivao svoje dugove prema njima, a u se oglasila i Narodna banka Srbije, potvrđujući da kontrola poslovanja "Dajners kluba" traje od novembra prošle godine. Da u radu "Dajners kluba" postoje ozbiljni finansijski propusti, prvo je potvrdio njen vlasnik "Erste kard klub", koji je ovu firmu kupio pre nepuna dva meseca. Pod "kapom" Narodne banke "Dajners klub internacional" je od 11. februara prošle godine, kada se, po novom zakonu o platnim uslugama, registrovao kao platna institucija. Do tada je poslovao kao redovno preduzeće, i njegov rad nije podlegao kontroli centralne banke.
U sve većem broju trgovinskih lanaca ne može da se plaća "dajners" karticama pošto trgovci strahuju da neće moći da naplate prodatu robu. "Dajners klub", koji izdaje ove kartice, i dalje je u blokadi, trenutno 420 miliona dinara u Srbiji. Prinudnu naplatu pokrenule su upravo trgovinske kompanije, pošto "Dajners" nije namirivao svoje dugove prema njima, a u se oglasila i Narodna banka Srbije, potvrđujući da kontrola poslovanja "Dajners kluba" traje od novembra prošle godine.
Da u radu "Dajners kluba" postoje ozbiljni finansijski propusti, prvo je potvrdio njen vlasnik "Erste kard klub", koji je ovu firmu kupio pre nepuna dva meseca. Pod "kapom" Narodne banke "Dajners klub internacional" je od 11. februara prošle godine, kada se, po novom zakonu o platnim uslugama, registrovao kao platna institucija. Do tada je poslovao kao redovno preduzeće, i njegov rad nije podlegao kontroli centralne banke.
- Narodna banka je posle uspostavljanja posredne kontrole odmah nakon dobijanja dozvole za rad, već u novembru 2016. započela i neposrednu kontrolu poslovanja "Dajners klub internacionala" i, na osnovu prezentovane dokumentacije, uočene su mnogobrojne nepravilnosti - rečeno je, za "Novosti", u NBS.
- Ovaj postupak još uvek nije formalno okončan, i Narodna banka nije u mogućnosti da o konkretnim nepravilnostima i merama obavesti javnost u ovom trenutku. Posle očekivane promene vlasničke strukture, realizovane tokom marta 2017. godine, postale su vidljive i dodatne nepravilnosti i gubici koji su, na bazi sada dostupnih informacija, prikrivani netačnim i, sudeći po sada raspoloživim podacima, finansijskim izveštajima u čiju verodostojnost postoji sumnja.
U centralnoj banci ističu da će NBS i dalje insistirati na doslednom poštovanju propisa i standarda savesnog poslovanja i nastojati da ova platna institucija i njen novi vlasnik obezbede uslove za stabilno poslovanje u interesu njenih korisnika i u skladu sa zakonom.
Ko ne prima kartice
Na pitanje naših novinara da li može račun da se plati "dajners" karticom, prodavačica u "Liliju" pokazala nam je na obaveštenje zalepljeno na izlogu, da se ove kartice ne primaju iz tehničkih razloga.
- Ali to je samo privremeno - dodala je ona.
"Dajners" kartice ne primaju se na kasama "Maksija", "Tempa", u Shop end go prodavnicama, parfimerijama "Lili" i "DM"... U maloj prodavnici obuće u centru Beograda primaju ove kartice, ali uz upozorenje da sada roba ne može da se plaća na odloženo.