Zlatu traže manu

Bez autora
Jun 28 2017

Ogrlica je stigla poštom, naručena preko interneta. Od obećanog i plaćenog srebra u njoj su bili tragovi. Ovo je samo jedan od blizu 257.000 komada prekontrolisanog srebrnog i zlatnog nakita koji su se tokom prošle godine našli u laboratoriji Direkcije za mere i dragocene metale. Kroz ovu instituciju prođe sve što se meri, ili makar oni koji to rade. Direkcija čuva etalone, uzorke, osnovnih mere i njima treba da odgovara svaki kilogram, metar i litar kupljene robe. To je adresa i za građane koji sumnjaju u ispravnost brojila, vodomera, ali i finoću nakita koji su nedavno kupili. Samo tokom prošle godine Direkcija je prekontrolisala oko 1,4 tone zlata i srebra, a dobar deo je bio ispod deklarisane finoće.

Zlatu traže manuOgrlica je stigla poštom, naručena preko interneta. Od obećanog i plaćenog srebra u njoj su bili tragovi. Ovo je samo jedan od blizu 257.000 komada prekontrolisanog srebrnog i zlatnog nakita koji su se tokom prošle godine našli u laboratoriji Direkcije za mere i dragocene metale.

Kroz ovu instituciju prođe sve što se meri, ili makar oni koji to rade. Direkcija čuva etalone, uzorke, osnovnih mere i njima treba da odgovara svaki kilogram, metar i litar kupljene robe. To je adresa i za građane koji sumnjaju u ispravnost brojila, vodomera, ali i finoću nakita koji su nedavno kupili. Samo tokom prošle godine Direkcija je prekontrolisala oko 1,4 tone zlata i srebra, a dobar deo je bio ispod deklarisane finoće.

- Kupci treba da vode računa kada kupuju zlatni ili srebrni nakit - on mora da ima tri žiga - objašnjavaju nam u Odseku za kontrolu predmeta od dragocenih metala.

- Jedan su inicijali zlatara ili uvoznika, drugi govori o finoći, učešću dragocenog metala, a treći je državni žig. On je garancija da je predmet prekontrolisan u našoj laboratoriji. Ako je on tu - predmet od dragocenog metala je odgovarajuće finoće i može se staviti u promet.

U Direkciji su registrovani svi zvanični zlatari u Srbiji. Kroz nju bi trebalo da prođe baš svaki komad nakita proizveden ili uvezen u našu zemlju.

- Nismo pristrasni ni prema jednoj strani, niti prema potrošačima, niti prema proizvođačima i distributerima. Mi smo na strani merila - kaže Čedomir Belić, vršilac dužnosti direktora Direkcije za mere i dragocene metale.

- Samo ispravno merilo služi za naplatu. Ne možemo da štitimo potrošače, jer nekada su uređaji neispravni, pa su oštećeni distributeri, i obrnuto. Naš posao je da su uređaji pregledani, žigosani i da tačno mere.

Direkcija je ovlašćenim laboratorijama poverila posao kontrole i žigosanja merila. Ko, međutim, sumnja u njihovu ispravnost, ima pravo na vanredni pregled merila u upotrebi.

- Ta kontrola se obavlja u Direkciji - objašnjava Predrag Đurić, vršilac dužnosti pomoćnika direktora Sektora za kontrolu i nadzor.

- Zainteresovane strane merila u upotrebi najčešće traže kontrolu brojila i vodomera. Ako je merilo zaista bilo neispravno, troškove vanrednog pregleda merila u upotrebi pokriva vlasnik merila. Ukoliko je nakon vanrednog pregleda merila u upotrebi merilo ispravno, troškove snosi podnosilac zahteva za vanredni pregled merila u upotrebi.

Kilogramu nova definicija

Biro za tegove i mere u Parizu čuva originalne etalone osnovnih mera. Kilogram je mera koja nema definiciju zasnovanu na fundamentalnim fizičkim konstantama, već je određuje predmet te mase koji je pohranjen u Parizu.

- Naučnici će pokušati da daju novu definiciju i za kilogram, baš zato da se ne bi određivala samo preko predmeta - objašnjava Slavica Simić, vršilac dužnosti pomoćnika direktora Sektora za razvoj metrologije.

- To za krajnje korisnike ne znači ništa i ništa ne menja. Ali očekuje se nova definicija za koju su odgovorni najrazvijeniji metrološki instituti u svetu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik