Proizvodnja meda na krovu višespratnice

Bez autora
Sep 25 2011

Kuvar Ian Bens i glavni poslastičar Eron Veber, zaposleni u hotelu "Fairmont" u Washingtonu, želeli su da imaju pristup svežem, lokalno proizvedenom medu, kako bi ga koristili u svakodnevnom jelovniku hotelskog restorana. Tako su pre dve i po godine, napravili tri košnice na krovu i od tada skupljaju "tečno zlato". Svakog meseca tokom toplih meseci, Bens i Veber uklanjaju popunjene okvire kako bi pokupili med. Nakon toga saće nose u kuhinju da bi iscedili med.Tanak sloj voska kojim je med zavoren uklanja se i kasnije koristi za prirodne proizvode za kožu poput balzama za usta, prozvoda za zaštitu od sunca i granula za čišćenje lica koje hotel poklanja svojim važnim gostima.

Proizvodnja meda na krovu višespratniceKuvar Ian Bens i glavni poslastičar Eron Veber, zaposleni u hotelu "Fairmont" u Washingtonu, želeli su da imaju pristup svežem, lokalno proizvedenom medu, kako bi ga koristili u svakodnevnom jelovniku hotelskog restorana.

Tako su pre dve i po godine, napravili tri košnice na krovu i od tada skupljaju "tečno zlato".

Bens je počeo da se bavi pčelarstvom iz više razloga.  "To je veoma važno za čovekovu sredinu, zapravo je šansa da se po malo vratimo prirodi. Obojica volimo taj bazični proces čiji je rezultat hrana. Med je jedan od najosnovnijih sastojaka sa kojima su ljudi počeli da kuvaju", navodi Ian Bens.

Svakog meseca tokom toplih meseci, Bens i Veber uklanjaju popunjene okvire kako bi pokupili med. Nakon toga saće nose u kuhinju da bi iscedili med.

Tanak sloj voska kojim je med zavoren uklanja se i kasnije koristi za prirodne proizvode za kožu poput balzama za usta, prozvoda za zaštitu od sunca i granula za čišćenje lica koje hotel poklanja svojim važnim gostima.

Veber nosi saće u mašinu za cedjenje meda. Ovaj metod pomaže da saće ostane netaknuto u okviru kako bi pčele mogle ponovo da ga koriste. Ovog popodneva iscedili su oko 22 kilograma svežeg meda koji će početi da koriste za jela na svom meniju.

Danas služe med sa lokalnim specijalnim vrstama sireva i koriste ga za pravljenje sladoleda od pralina za meni sa dezertima. Oni takodje koriste med za  piće tipično za ovaj hotel nazvano BiTini, sastavljeno od meda, vanila votke i svežeg soka od limuna.

Od kako su Bens i Veber počeli projekat urbanog pčelarstva, drugi hoteli širom Sjedinjenih Država i sveta inspirisani su time kao zdravom i ekološki održivom alternativom za  proizvodnju svežeg, lokalnog meda.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik