Tajno prate korisnike

Bez autora
Dec 21 2010

Desetine popularnih aplikacija namenjenih Eplovom ajfonu tajno prate korisnike i šalju njihove informacije kompanijama koje ih koriste u marketinške svrhe. Nakon što ih korisnici daunloduju, više od polovine igara i programa za mobilne telefone prikupljaju i šalju podatke privatnim kompanijama.Među tim aplikacijama je i igra "Engi brds" i muzički softver "Šazam", koji dolazi instaliran na svakom ajfonu. Kada prikupe informacije o korisnicima, kompanije im šalju personalizovane reklame pomoću kojih zarađuju više novca nego inače.

Tajno prate korisnike Desetine popularnih aplikacija namenjenih Eplovom ajfonu tajno prate korisnike i šalju njihove informacije kompanijama koje ih koriste u marketinške svrhe.

Nakon što ih korisnici daunloduju, više od polovine igara i programa za mobilne telefone prikupljaju i šalju podatke privatnim kompanijama. Među tim aplikacijama je i igra "Engi brds" i muzički softver "Šazam", koji dolazi instaliran na svakom ajfonu.

Kada prikupe informacije o korisnicima, kompanije im šalju personalizovane reklame pomoću kojih zarađuju više novca nego inače.

Istraživanje je pokazalo da od 101 testirane aplikacije čak 56 otkrivaju kompanijama broj korisnika, 47 otkriva lokaciju mobilnog telefona, a pet daje informaciju o starosti vlasnika. Istraživači su otkrili da Eplov ajfon šalje više privatnih podataka o korisniku nego Guglov android, iako su obe kompanije obećale da to nikada neće činiti. Istraživanje je obavljeno u SAD, ali se odnosi i na korisnike širom sveta koji daunloduju ove aplikacije.

Majkl Bejker iz udruženja Mobajl marketing asosiješn je rekao da kompanije vide prednost u reklamiranju putem mobilnih telefona jer su oni uvek uz potencijalne kupce. U istraživanju koje je sproveo Vol strit žurnal navodi se da korisnici mobilnih telefona nemaju mogućnost da zaustave prikupljanje njihovih podataka, za razliku od kompjutera gde se jednostavno može isključiti softver za prećenje, poznat kao "kukis".

Igra "Engri brds" podatke o korisnicima mobilnih telefona otkriva kompaniji Elektronik arts. Popularna muzička aplikacija "Pandora" prikuplja podatke kao što su mesto i starosna dob korisnika mobilnog telefona i šalje ih velikoj mreži oglašivača.

Aplikacije su postale popularne pojavom "pametnih" telefona, i kada je kompanija Epl pokrenula svoju onlajn prodavnicu aplikacija. Broj postojećih aplikacija je veći od 300.000. Gugl ima više od 100.000 aplikacija. Zarada od prodaje ovih aplikacija širom sveta se procenjuje na pet milijardi evra, prenose agnecije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik