Najveća svetska internet-enciklopedija čiji sadržaj kreiraju i konstantno dorađuju korisnici - "Vikipedija", proslavlja 12 godina postojanja. Sadržaj "Vikipedije" danas je popunjen sa 24 miliona tekstova, ima oko 100.000 aktivinih korisnika, a čitana je na 285 jezika.Projekat "Vikipedija" pokrenula je 15. januara 2001. neprofitna zadužbina "Vikimedija", koja je pokrenula i nekoliko drugih bratskih projekata - Vikivesti, Vikiknjige, Vikirečnik, Vikicitate i Vikivrste.
Najveća svetska internet-enciklopedija čiji sadržaj kreiraju i konstantno dorađuju korisnici - "Vikipedija", proslavlja 12 godina postojanja.
Sadržaj "Vikipedije" danas je popunjen sa 24 miliona tekstova, ima oko 100.000 aktivinih korisnika, a čitana je na 285 jezika.
Projekat "Vikipedija" pokrenula je 15. januara 2001. neprofitna zadužbina "Vikimedija", koja je pokrenula i nekoliko drugih bratskih projekata - Vikivesti, Vikiknjige, Vikirečnik, Vikicitate i Vikivrste.
Možda glavni razlog tolike popularnosti ove veb-stranice leži u tome da članke može da uređuje svako ko ima pristup internetu. Međutim upravo zbog ove slobode sajt je podložan plasiranju dezinformacija, netačnih podataka i dvosmislenosti. Proteklih godina za ovu internet-stranicu često je vezana pojava namernih ubacivanja neistinitih i besmislenih podataka.
Ipak, citiranje "Vikipedije" u sredstvima masovnog informisanja ali i u akademskim krugovima tokom 12 godina postojanja, postalo je uobičajeno i gotovo svakodnevna pojava. A jedan od razloga je i taj što je nedavno objavljeno da je broj ozbiljnih grešaka približan Enciklopediji "Britinika".
Za nas je mnogo bitniji podatak da će sledećeg meseca biti tačno 10 godina od kada je u "orbitu" lansirana verzija ovog sajta na srpskom jeziku. Domaća elektronska enciklopedija pokrenuta je 16. februara 2003. U duhu proslave ovog jubileja "Vikipedija" na srpskom promenila je svoj prepoznatljivi logo.
CIA, FBI, MOSAD
U avgustu 2007. godine, uprava "Vikipedije" uočila je česte izmene pojedinih tekstova. Ubrzo je otkriveno da su tekstove prerađivali korisnici za koje se kasnije ispostavilo da su bili službenici vladinih agencija.