Brašno od letos poskupelo 20 odsto

Bez autora
Dec 06 2018

Rast cene pšenice u regionu doveo je i do povećanja cena brašna u Srbiji. Od jula ove godine brašno je poskupelo oko 20 odsto i ako se ovaj trend nastavi, a predviđanja su da hoće, moglo bi da dođe i do lančanog rasta cena peciva, hleba, konditorskih proizvoda... Poslednjih nekoliko nedelja cena pšenice neočekivano je porasla i trenutno je ova žitarica oko 13 odsto skuplja nego u istom periodu prošle godine i na najvišem nivou još od marta 2015. godine. Zdravko Šajatović, direktor „Žitounije”, potvrdio je za naš list da je brašno od letos poskupelo oko 20 procenata. Očekuje se da će cena pšenice i dalje da raste i ističe da ni ponuda na domaćem tržištu nije velika. Trenutno pšenicu prodaje samo ko mora. Jer od nove godine cena može samo da poraste. I brašno mora da prati taj trend, samo malo usporenije, kaže naš sagovornik.

Brašno od letos poskupelo 20 odstoRast cene pšenice u regionu doveo je i do povećanja cena brašna u Srbiji. Od jula ove godine brašno je poskupelo oko 20 odsto i ako se ovaj trend nastavi, a predviđanja su da hoće, moglo bi da dođe i do lančanog rasta cena peciva, hleba, konditorskih proizvoda...

Poslednjih nekoliko nedelja cena pšenice neočekivano je porasla i trenutno je ova žitarica oko 13 odsto skuplja nego u istom periodu prošle godine i na najvišem nivou još od marta 2015. godine.

Zdravko Šajatović, direktor „Žitounije”, potvrdio je za naš list da je brašno od letos poskupelo oko 20 procenata. Očekuje se da će cena pšenice i dalje da raste i ističe da ni ponuda na domaćem tržištu nije velika.

– Trenutno pšenicu prodaje samo ko mora. Jer od nove godine cena može samo da poraste. I brašno mora da prati taj trend, samo malo usporenije – kaže naš sagovornik. On smatra da je pad ovogodišnje proizvodnje žita u Rusiji, oko 13 miliona tona, jedan od razloga za ovakve promene na tržištu žitarica.

Kaže da poslednje četiri godine svet beleži hiperprodukciju u proizvodnji pšenice što je dovelo i do pada cena. Ove godine došlo je do promene ovog trenda – svetska potrošnja je nešto veća od proizvodnje pa je takvo stanje na tržištu uticalo i na rast cena.

– Evropska unija, koja je ove godine pretrpela sušu, planira da prevaziđe taj problem. Juče je objavljeno da je posejano šest odsto više površina pod pšenicom – kaže Šajatović.

I u Uniji pekara Srbije čekaju da vide gde će se zaustaviti cena kao i da li će i dalje imati tendenciju rasta.

– Brašno je već poskupelo ali još se troše zalihe. Ukoliko se ovo nastavi obratićemo se Ministarstvu trgovine da reaguje i aktivira brašno iz robnih rezervi kako bismo stabilizovali tržište i sačuvali cenu hleba u ovim okvirima – kaže Zoran Pralica iz Unije pekara. On smatra da su ovakve prilike na tržištu posledica niskog vodostaja Dunava i otežane trgovine što je dovelo do veće potražnje i rasta cena. Ne veruje da će doći i do značajnijeg rasta cena peciva.

– Svi čekamo. Konkurencija je i onako učinila svoje, pekari se bore za svaki dinar – ističe Pralica.

Slične informacije stižu i iz regiona. Udruženje mlinara Republike Srpske saopštilo je, pre nekoliko dana, da je vreća brašna od 25 kilograma već skuplja oko 20 odsto na tom tržištu. Moguće je, navode, da će se povećanje cena nastaviti i početkom naredne godine. Mlinari predviđaju da će, ukoliko dođe do rasta vodostaja Dunava, krenuti izvoz iz Srbije i Mađarske, što će dovesti do novog skoka cene ove žitarice.

Mediji prenose da je, od jula do danas, tona pšenice u Mađarskoj u proseku poskupela sa 140 na 190 evra a u Srbiji sa 175 na 225 evra što će se očekivano odraziti i na proizvode od ove žitarice. Poznavaoci tržišta iznose još jednu zanimljivost, odnosno činjenicu da cena pšenice više ne zavisi od cene nafte, nego od toga da li će u narednom periodu biti padavina.

– Kad krene izvoz iz Mađarske i Srbije pšenica će biti još skuplja, a onda sledi i poskupljenje brašna kod nas. Očekuje se da bi značajniji skok cena ove žitarice i brašna mogao da usledi već početkom naredne godine – izjavio je za tamošnje medije predsednik ovog udruženja Zoran Kos.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik