Privreda se rasteretila za 31 milion KM duga

Bez autora
Feb 21 2019

Na prvoj ovogodišnjoj multilateralnoj kompenzaciji, koja je organizovana putem Banjalučke berze, kompenzovane su 31.267.064 KM obaveza i potraživanja između 678 učesnika, pokazuju preliminarni podaci.Učesnici mogu do 22. februara do 15 časova ispravljati preliminarne izvještaje o kompenzaciji koja je sprovedena 19. februara. Nakon perioda za ispravke učesnici će dobiti konačne izvještaje, saopšteno je iz Banjalučke berze. Do kraja godine u planu je da se održi još pet kompenzacija, a prva sljedeća zakazana je za 22. april. Prošle godine na ovaj način je "prebijeno" 95,4 miliona KM duga u četiri kompenzacije.

Privreda se rasteretila za 31 milion KM dugaNa prvoj ovogodišnjoj multilateralnoj kompenzaciji, koja je organizovana putem Banjalučke berze, kompenzovane su 31.267.064 KM obaveza i potraživanja između 678 učesnika, pokazuju preliminarni podaci.

Učesnici mogu do 22. februara do 15 časova ispravljati preliminarne izvještaje o kompenzaciji koja je sprovedena 19. februara. Nakon perioda za ispravke učesnici će dobiti konačne izvještaje", saopšteno je iz Banjalučke berze.

Do kraja godine u planu je da se održi još pet kompenzacija, a prva sljedeća zakazana je za 22. april.

Prošle godine na ovaj način je "prebijeno" 95,4 miliona KM duga u četiri kompenzacije.

U preduzeću "Novi Jelšingrad" iz Banjaluke kažu kako je ideja da se dugovi neutrališu na ovaj način dobra, ali da bi bilo odlično kada bi se u priču uključila i Federacija BiH.

"Zasad nismo imali pretjerane koristi od toga pa dugove s partnerima u FBiH moramo rješavati na drugi način", rekli su nam u ovom preduzeću.

Inače, učešće u kompenzaciji bilo je omogućeno i firmama iz Federacije BiH, pa su tako svoja potraživanja i obaveze, između ostalih, "prebili" i JP HT Mostar, "Guma X" Mostar, "AX Soling" Grude, "Unitrade" Ljubuški, "Nuić" Ljubuški i drugi.

U Privrednoj komori Republike Srpske podsjećaju kako je na njihovu inicijativu pokrenut ovaj proces te da daje očekivane rezultate.

"Nelikvidnost je gorući problem naše privrede, a na ovaj način ona je jednim dijelom smanjena. Bolji rezultati bi bili ako bi se prijavljivali svi oni koji imaju obavezu", kazao je Vladimir Blagojević, portparol Komore.

Kontrolu prijavljivanja obaveza obavlja Poreska uprava RS, koja može da kazni preduzeće u slučaju da se nije prijavilo, a da je postojala osnova za to.

Podsjećamo, multilateralna kompenzacija je način kompenzovanja, tj. prebijanja obaveza i potraživanja između učesnika koji su prijavili svoje obaveze u sistem, pri čemu učesnici ne moraju biti istovremeno u dužničko-povjerilačkom odnosu, ali imaju potraživanja i obaveze prema najmanje jednom od učesnika u multilateralnoj kompenzaciji.

Sistem omogućava učesnicima da kompenzuju obaveze i potraživanja, a učesnici sistema su svi subjekti uključeni u budžetski sistem Republike Srpske, privredna društva, banke, osiguravajuća društva, mikrokreditne organizacije, agencije, sportska društva, preduzetnici, poljoprivredna gazdinstva i druga pravna lica koja obavljaju poslovanje posredstvom bankovnih računa.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik