Nekada najveći proizvođač maslina mora da ih uvozi

Bez autora
Mar 06 2019

Italijani bi uskoro mogli da budu prinuđeni da uvoze značajnu količinu maslinovog ulja. Ova mediteranska zemlja nekada je bila nekada imala najveće plantaže maslina, međutim, usledio je pad proizvodnje koji je izazvan ekstremnim vremenskim uslovima. Loše vreme i mraz u poslednjih nekoliko meseci doveli su do pada proizvodnje maslinovog ulja za 57 odsto u 2018. godini, a sektor je to koštalo gotovo milijardu evra. Poljoprivrednici su zbog takve situacije izašli na ulice da protestuju, tražeći aktivne mere kako bi se sprečio daljnji trend pada proizvodnje.

Nekada najveći proizvođač maslina mora da ih uvoziItalijani bi uskoro mogli da budu prinuđeni da uvoze značajnu količinu maslinovog ulja. Ova mediteranska zemlja nekada je bila nekada imala najveće plantaže maslina, međutim, usledio je pad proizvodnje koji je izazvan ekstremnim vremenskim uslovima.

Loše vreme i mraz u poslednjih nekoliko meseci doveli su do pada proizvodnje maslinovog ulja za 57 odsto u 2018. godini, a sektor je to koštalo gotovo milijardu evra, prenosi CNN.

Poljoprivrednici su zbog takve situacije izašli na ulice da protestuju, tražeći aktivne mere kako bi se sprečio daljnji trend pada proizvodnje.

Ekolog Ričardo Valentini, iz centra Euro-Mediterranean Center for Climate Change, smatra kako da će ekstremni vremenski uslovi još više naštetiti poljoprivredi i kako će verovatno Italijani morati da uvoze maslinovo ulje.

"Sve nas više pogađaju ekstremne vremenske prilike", naglasio je Valentini.

Kako je naveo, drvo masline je vrlo osetljivo na promene klimatskih uslova.

"Za nju su pogubnija tri dana zamrzavanja, nego mala promena prosečne temperature tokom godine", dodao je on.

Evropa poslednjih godina, zbog klimatskih promena, prolazi kroz ekstremno vruće ili hladne vremenske prilike, što nije zaobišlo Italiju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik