Srbija među top 5 država za ulaganja

Bez autora
Dec 05 2016

Srbija je i dalje privlačno mesto za ulaganje, tako da se i u ovoj godini, prema procenama Narodne banke Srbije, očekuje priliv stranih direktnih investicija od oko 1,8 milijardi evra, kao i prošle godine. To je 5,4 odsto bruto domaćeg proizvoda, po čemu je Srbija bila i ostala jedan od lidera u regionu. U prvih devet meseci ove godine neto priliv stranih direktnih investicija iznosio je 1,3 milijarde evra. Najviše je ulaganja u infrastrukturne projekte i energetiku, prehrambenu i proizvodnju odeće i obuće. Veća dobit kompanija u 2015. i 2016. godini rezultat je pre svega njihovog uspešnijeg poslovanja, ističu u NBS. Iako se to odražava na isplate dividendi, strani investitori pretežno se opredeljuju da ostvarenu dobit zadrže u našoj zemlji i ponovo ulažu u postojeće i nove projekte. Tako je za devet meseci ove godine po osnovu ostvarene dobiti neto isplaćeno 384 miliona evra, dok je reinvestirano 438 miliona evra. Na odluku stranih investitora da nastave da ulažu u Srbiju, između ostalog, utiče i unapređenje poslovnog i investicionog ambijenta, kao i bolje makroekonomske performanse i izgledi naše ekonomije.

Srbija među top 5 država za ulaganjaSrbija je i dalje privlačno mesto za ulaganje, tako da se i u ovoj godini, prema procenama Narodne banke Srbije, očekuje priliv stranih direktnih investicija od oko 1,8 milijardi evra, kao i prošle godine. To je 5,4 odsto bruto domaćeg proizvoda, po čemu je Srbija bila i ostala jedan od lidera u regionu. U prvih devet meseci ove godine neto priliv stranih direktnih investicija iznosio je 1,3 milijarde evra.

Najviše je ulaganja u infrastrukturne projekte i energetiku, prehrambenu i proizvodnju odeće i obuće.

- Veća dobit kompanija u 2015. i 2016. godini rezultat je pre svega njihovog uspešnijeg poslovanja - ističu u NBS.

- Iako se to odražava na isplate dividendi, strani investitori pretežno se opredeljuju da ostvarenu dobit zadrže u našoj zemlji i ponovo ulažu u postojeće i nove projekte. Tako je za devet meseci ove godine po osnovu ostvarene dobiti neto isplaćeno 384 miliona evra, dok je reinvestirano 438 miliona evra. Na odluku stranih investitora da nastave da ulažu u Srbiju, između ostalog, utiče i unapređenje poslovnog i investicionog ambijenta, kao i bolje makroekonomske performanse i izgledi naše ekonomije.

Prema istraživanju koje je sprovela revizorsko-konsultantska kompanija "Ernst i Jang", Srbija je jedna od pet najatraktivnijih država za strane direktne investicije u evropskoj industriji, i druga je po stopi rasta broja novih radnih mesta stvorenih iz takvog ulaganja. Rezultati ovogodišnjeg istraživanja o atraktivnosti Evrope kao odredišta za direktne strane investicije pokazali su da je Srbija u 2015. godini imala rast od 108 odsto u broju stvorenih radnih mesta - sa 5.104 u 2014. godini na 10.631 u 2015. godini. Ovakvi rezultati su postavili Srbiju na drugo mesto na listi top 10 zemalja po kriterijumu stvaranja novih radnih mesta od aktivnosti stranih direktnih investicija.

Ove ocene "Ernst i Janga" deluju veoma ohrabrujuće, jer ne samo što ukazuju na to da raste privlačnost Srbije za strane investitore, nego su ulaganja u industriji u 2015. godini, koja stvara razmenljiva dobra namenjena izvozu, otvorila dvostruko više radnih mesta nego u prethodnoj godini.

Srbija je od 2001. godine ostvarila relativno visoke godišnje neto prilive stranih direktnih investicija, ali su stranci kod nas svoj kapital uglavnom ulagali u kupovinu društvenih firmi i sektor usluga, za razliku od većine zemalja centralne i istočne Evrope u kojima su više gradili fabrike.

Ekonomisti godinama ukazuju na to da je za stabilan i dugoročan rast srpske ekonomije domaćoj privredi neophodan ustaljen godišnji priliv direktnih stranih investicija od najmanje 1,6 milijardi evra. U poslednjih godinu-dve, u Srbiji se događaju promene nabolje. Jedan od ubedljivih pokazatelja da srpska ekonomija oživljava jeste i podatak NBS da se ukupan iznos stranih dirketnih investicija lane približio iznosu od dve milijarde evra.

Sa neto prilivom stranih direktnih investicija od prosečna 183 evra po stanovniku u periodu od 2001. do 2013. godine, Srbija je bila na 11. mestu od 13 posmatranih zemalja centralnoistočne Evrope. U pretkriznom periodu 2007. i 2008. godine u Srbiji su neto strane direktne investicije u proseku činile šest odsto BDP, tako da je po ovom pokazatelju bila na četvrtom mestu, a u periodu 2009-2011. prosečna vrednost priliva SDI iznosila je 4,5 odsto BDP. Sada smo na nivou od 5,4 odsto BDP sa tendencijom rasta.

Doznake

U ovoj godini očekuje se priliv doznaka iz inostranstva od nešto više od tri milijarde evra, što je na nivou iz 2016. Najviše deviza stiže od naših građana koji rade u Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj i Italiji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik