Pravo vreme za novi stan

Bez autora
Jan 16 2012

Ova godina je idealna za kupovinu kvadrata, ocenjuju u Ministarstvu za prostorno planiranje i agencijama za promet nekretnina. Ministarstvo pogodnost vidi u povoljnijim uslovima za subvencionisane stambene kredite i dobroj ponudi nekretnina iz državnog projekta masovne stanogradnje, dok u agencijama smatraju da se idealna šansa ogleda u nižim cenama kvadrata u odnosu na prošlu godinu. U četvrtak bi na sednici Vlade Srbije trebalo da bude usvojen naš predlog nove uredbe o subvencionisanim stambenim kreditima. Uslovi za kupovinu kvadrata su daleko povoljniji nego prošle godine i kada su u pitanju učešće i kamatna stopa. Povoljnije uslove kredita prati i odgovorajuća ponuda stanova, pre svega u naselju „Stepa Stepanović“ na Voždovcu, gde država gradi kvalitetne stanove po povoljnim cenama. Bračni par koji ima dve prosečne plate biće u mogućnosti da dođe do svog krova nad glavom jer se mesečna rata za stan od 40 kvadrata kreće oko 250 evra, a za 50 do 60 kvadrata oko 300 evra.

Pravo vreme za novi stanOva godina je idealna za kupovinu kvadrata, ocenjuju u Ministarstvu za prostorno planiranje i agencijama za promet nekretnina.

Ministarstvo pogodnost vidi u povoljnijim uslovima za subvencionisane stambene kredite i dobroj ponudi nekretnina iz državnog projekta masovne stanogradnje, dok u agencijama smatraju da se idealna šansa ogleda u nižim cenama kvadrata u odnosu na prošlu godinu.

- U četvrtak bi na sednici Vlade Srbije trebalo da bude usvojen naš predlog nove uredbe o subvencionisanim stambenim kreditima - kaže za „Novosti“ Nemanja Komazec, državni sekretar u Ministarstvu za prostorno planiranje.

- Uslovi za kupovinu kvadrata su daleko povoljniji nego prošle godine i kada su u pitanju učešće i kamatna stopa. Povoljnije uslove kredita prati i odgovorajuća ponuda stanova, pre svega u naselju „Stepa Stepanović“ na Voždovcu, gde država gradi kvalitetne stanove po povoljnim cenama.

Bračni par koji ima dve prosečne plate, objašnjava Komazec, biće u mogućnosti da dođe do svog krova nad glavom jer se mesečna rata za stan od 40 kvadrata kreće oko 250 evra, a za 50 do 60 kvadrata oko 300 evra.

- Smanjili smo i obavezno učešće na pet odsto, a beskamatna državna subvencija u iznosu od 20 odsto vraćaće se u poslednjih pet godina otplate kredita.

Prema kalkulaciji Ministarstva, stan u naselju „Stepa Stepanović“ od 40 kvadrata košta 51.600 evra, obavezno učešće kupca od pet odsto je 2.580 evra, beskamatno učešće države je 10.320 evra, a kredit banke od 75 odsto kupoprodajne cene stana je 38.700 evra.

Ako je rok otplate 30 godina, u prvih 25 godina mesečna rata je 254 evra, a u poslednjih pet godina 172 evra, što je deo koji se vraća državi. Za stan od 50 kvadrata kupoprodajna cena je 64.500 evra, minimalno učešće je 3.225 evra, subvencija države je 12.900 evra, a kredit banke 48.375 evra. Mesečna rata u prvih 25 godina je 318 evra, a u posledljnjih pet godina 215 evra.

Sve ove povlastice odnose se samo na kupovinu stanova u novogradnji. Ipak, mnogo je podstanara koji bi zbog niskih cena kupili uz subvencije države polovne stanove, ali takva mogućnost ne postoji.

- Ova mera Vlade Srbije ima dva cilja, da se pomogne građanima da jeftinije i po povoljnijim uslovima dođu do stana, ali i da se pomogne građevinskoj industriji, pa je zbog toga uredba usmerena samo na novogradnju - ističe Komazec.

- Kada bi tu mogućnost dali i za stari stambeni fond, došli bismo u opasnost da drugog efekta, odnosno pomoći neimarima, nema. A to je podjednako važno kao i pomoć građanima da kupe stan.

Na činjenicu da je cena kvadrata u naselju „Stepa Stepanović“ za mnoge podstanare ipak previsoka, Komazec kaže da korekcija nije moguća.

- Građevinska direkcija Srbije, koja je investitor na ovom projektu, neće snižavati cene jer bi je to odvelo u gubitak - ističe Komazec.

- Kada su utvrđivane cene, bio je to nivo do najmanje moguće isplativosti. Dalje spuštanje prodajnih cena značilo bi veći trošak od prihoda koji se ostvaruje prodajom stanova. Ovaj projekat je u svojoj projekciji na granici rentabilnosti.

Država će ove godine započeti i izgradnju oko 700 stanova u naselju „Dr Ivan Ribar“. Cena kvadrata još nije poznata, a predračunska vrednost izgradnje tog kompleksa je 40 miliona evra. Pošto još nije napravljena projekcija prihoda, ne zna se prodajna cena, a ona će zavisiti u određenoj meri i od cene kredita koje će uzeti Građevinska direkcija da bi sazidala taj kompleks.

- Razmatrali smo mogućnost da država zida stanove i u drugim gradovima, poput Novog Sada i Niša, ali u ovoj godini to nije moguće - navodi Komazec.

- Opredelili smo se samo za Beograd jer je tu i najveća potražnja, a i najviše kreditno sposobnih građana.

U agencijama za promet nekretnina navode da je sada pravo vreme za kupovinu kvadrata.

- Cene su u odnosu na prošlu godinu u pojedinim slučajevima niže i za 20 do 30 odsto - kaže Kaća Lazarević, suvlasnica agencije „Alka“.

- Tačnije, velika je mogućnost dogovora sa prodavcima, koji su razumni, spuštaju cene i kada se nađe kvalitetan stan, to je odlična investicija. Evro je nesiguran, pa je tako bolje uložiti novac u kupovinu nekretnina nego u štednju. Cene su povoljne i, naravno, i ove godine treba kupovati završene stanove ili one u novogradnji, kada imaju završen tehnički prijem i upotrebnu dozvolu i izvesno je da će biti uknjiženi. Ova godina je dobra i za prodavce, pošto trenutno imamo 95 odsto keš kupaca.

Goran Rodić, sekretar Udruženja za građevinarstvo Privredne komore Srbije, nije optimista. On tvrdi da i povoljni uslovi za subvencionisane stambene kredite nisu građanima dovoljni da se upuste u kupovinu nekretnina.

- Zbog krize mnogi potencijalni kupci, plašeći se gubitka posla, neće uzimati kredite - navodi Rodić.

- Oni koji imaju ušteđevinu možda se odluče na kupovinu nekretnina plašeći se kraha evra. Prema našim procenama, u Srbiji ima oko 17.000 nezavršenih stanova i očekujemo da će ti kvadrati tokom godine biti useljivi. A oko 60 odsto tih stanova je u procesu legalizacije. Biće, dakle, malo poboljšana ponuda, što može donekle da utiče i na snižavanje cena. Ali, prema prognozama PKS, ne očekuju se značajnije nove investicije privatnika u stanogradnju, tako da ćemo imati dosta problema oko zapošljavanja građevinske industrije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik