Izrael postaje novi naftni gigant?

Bez autora
Sep 30 2011

Istraživači ruda u Izraelu kažu da duboko ispod zemlje leže naftni škriljci koji mogu da budu pretvoreni u milijarde barela nafte. Međutim, borci za zaštitu životne okoline navode da je to "katastrofa u najavi". Svetski savet za energetiku procenjuje da Izrael leži na dovoljno škriljaca da proizvede oko četiri milijarde barela nafte, što je dovoljno da današnjim tempom potrošnje obezbedi tu državu naftom za narednih 40 i više godina.Naftna kompanija "Israel energy initiatives" (IEI), sa sedištem u Jerusalimu, tvrdi da su zalihe škriljaca mnogo veće. Iz tog razloga njeni istraživači vuku opremu po dolini Ila, izvodeći početna bušenja.

Izrael postaje novi naftni gigant?Istraživači ruda u Izraelu kažu da duboko ispod zemlje leže naftni škriljci koji mogu da budu pretvoreni u milijarde barela nafte.

Međutim, borci za zaštitu životne okoline navode da je to "katastrofa u najavi".

Svetski savet za energetiku procenjuje da Izrael leži na dovoljno škriljaca da proizvede oko četiri milijarde barela nafte, što je dovoljno da današnjim tempom potrošnje obezbedi tu državu naftom za narednih 40 i više godina.

Naftna kompanija "Israel energy initiatives" (IEI), sa sedištem u Jerusalimu, tvrdi da su zalihe škriljaca mnogo veće. Iz tog razloga njeni istraživači vuku opremu po dolini Ila, izvodeći početna bušenja.

Naftni škriljci su sedimentne stene koje nastaju taloženjem materijala organskog porekla iz kog može da se proizvede značajna količina nafte i gasa. Oni su u Izraelu ranije eksploatisani u malim količinama, i to samo u okviru površinskih iskopavanja koja su snabdevala lokalno stanovništvo električnom energijom.

Revnosna potraga Izraela za domaćim izvorima energije nije novost. Poslednjih godina otkrivena su velika nalazišta prirodnog gasa u priobalju, ali Izrael i dalje uvozi veći deo gasa od svog južnog suseda Egipta.

To snabdevanje je neizvesno i ove godine je nekoliko puta bilo prekinuto usled napada na gasovod koji prolazi kroz Sinajsku pustinju.

Izrael uvozi skoro sav gas koji koristi, oko 100 miliona barela godišnje, uglavnom iz Rusije i bivših sovjetskih republika. Taj uvoz bio je obustavljen 2006, tokom rata sa Hezbolahom.

Ipak, uprkos gladi za lokalnim izvorima energije, IEI nema masovnu podršku. Neki lokalni stanovnici, borci za zaštitu životne sredine i političari oštro kritikuju istraživanje škriljaca.

Oni kažu da je "to sve jedan veliki eksperiment, strana kompanija koja nas uverava da ćemo se obogatiti. Zapravo žele na brzinu da nas prevare".

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik