(Ne)kontrolisane javne nabavke

Bez autora
Sep 18 2011

Od sredine sledeće godine, jedno telo će odlučivati o svim javnim nabavkama za državnu upravu. Država veruje da će takvim izmenama Zakona o javnim nabavkama uštedeti i do 20 odsto novca iz budžeta. Novi automobil na državni parking ubuduće će ući tek pošto pređe određen broj kilometara ili ako stari bude oštećen. Novim zakonom počinje obračun sa mogućim malverzacijama u postupcima javnih nabavki. Da će se kupovinom s jednog mesta uštedeti, veruje država, ali i stručnjaci, ali postoji dilema da li će taj način biti efikasan i u borbi protiv korupcije u ovoj oblasti. Uštede će biti moguće tako što neće svako ministarstvo kupovati stolice, računare i papir, nego će se kupovati objedinjeno. Međutim, to nema nikakve veze sa kontrolom i da bi postojalo centralno telo, mora postojati neko drugo telo koje ga kontroliše. Predrag Jovanović iz Uprave za javne nabavke smatra da to nije dobro rešenje, jer će se odraziti na oblast suzbijanja neregularnosti prilikom javnih nabavki, jer centralno telo sprovodi javne nabavke, ali ne može istovremeno da sprovodi i kontroliše. Osim revizora, javne nabavke kontrolisaće i Ministarstvo finansija.

(Ne)kontrolisane javne nabavkeO svim nabavkama za državnu upravu, od sredine sledeće godine odlučivaće jedno telo. U Vladi kažu da će novi zakon o javnim nabavkama uštedeti petinu novca iz budžeta. Stručnjaci, međutim, pitaju ko će sprečavati korupciju.

Od sredine sledeće godine, jedno telo će odlučivati o svim javnim nabavkama za državnu upravu. Država veruje da će takvim izmenama Zakona o javnim nabavkama uštedeti i do 20 odsto novca iz budžeta.

Novi automobil na državni parking ubuduće će ući tek pošto pređe određen broj kilometara ili ako stari bude oštećen. Novim zakonom počinje obračun sa mogućim malverzacijama u postupcima javnih nabavki.

"Znači neće moći da se desi da vi imate u državnoj upravi 50 ili 100 različitih tipova računara, štampača, kertridža - sve će to biti standardizovano", rekao je državni sekretar Ministarstva finansija Goran Radosavljević.

Da će se kupovinom s jednog mesta uštedeti, veruje država, ali i stručnjaci, ali postoji dilema da li će taj način biti efikasan i u borbi protiv korupcije u ovoj oblasti.

Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija objašnjava da će uštede biti moguće tako što neće svako ministarstvo kupovati stolice, računare i papir, nego će se kupovati objedinjeno.

Međutim, Nenadić kaže da to nema nikakve veze sa kontrolom i da bi postojalo centralno telo, mora postojati neko drugo telo koje ga kontroliše.

Predrag Jovanović iz Uprave za javne nabavke smatra da to nije dobro rešenje, jer će se odraziti na oblast suzbijanja neregularnosti prilikom javnih nabavki, jer centralno telo sprovodi javne nabavke, ali ne može istovremeno da sprovodi i kontroliše.

Osim revizora, javne nabavke kontrolisaće i Ministarstvo finansija. Medijske spekulacije da će sadašnja uprava za javne nabavke, koja kontroliše da li se one obavljaju po zakonu, biti ukinuta, a novo telo formirano tek posle izbora sledeće godine, u tom Ministarstvu demantuju.

"Uprava za javne nabavke će se potpuno rasfomirati danom početka rada centralnog tela za javne nabavke i neće biti vakuuma. U međuvremenu će biti doneta sva podzakonska akta koja su potrebna za funkcionisanje tog centralnog organa", rekao je državni sekretar Ministarstva finansija Goran Radosavljević.

Prošle godine javne nabavke vredele su 273 milijarde dinara. Svaka peta bila je nezakonita, ocenjuju stručnjaci. Procenjuje se da se zbog korupcije u toj oblasti godišnje gubi oko 750 miliona evra.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik