Produktna berza: Cena pšenice na svom ovosezonskom maksimumu

Bez autora
May 18 2014

Vanredno stanje prouzrokovano elementarnom nepogodom u celoj republici, u velikoj meri je uticalo da trgovanje berzanskim proizvodima ne bude na očekivanim nivoima sa aspekta ukupnog obima trgovanja. Neprohodnost brojnih putnih pravaca onemogućio je transportnu logistiku da normalno funkcioniše, pa su i trgovci bili pasivni na tržištu usled nemogućnosti preuzimanja robe. Sa druge strane, loši vremenski uslovi svakako će uticati na ukupan prinos poljoprivrednih kultura, što podstiče tržište na rast cena. Međutim, sa druge strane, povoljne vremenske okolnosti kod najvećih svetskih proizvođača žitarica i zbog toga vrlo izražen nedeljni pad cena na svetskom tržištu, kompenzovao je ovaj "domaći faktor", pa je srpsko tržište primarnih poljoprivrednih kultura tokom protekle nedelje bilo izrazito stabilno.

Produktna berza: Cena pšenice na svom ovosezonskom maksimumuVanredno stanje prouzrokovano elementarnom nepogodom u celoj republici, u velikoj meri je uticalo da trgovanje berzanskim proizvodima ne bude na očekivanim nivoima sa aspekta ukupnog obima trgovanja. Neprohodnost brojnih putnih pravaca onemogućio je transportnu logistiku da normalno funkcioniše, pa su i trgovci bili pasivni na tržištu usled nemogućnosti preuzimanja robe.

Sa druge strane, loši vremenski uslovi svakako će uticati na ukupan prinos poljoprivrednih kultura, što podstiče tržište na rast cena. Međutim, sa druge strane, povoljne vremenske okolnosti kod najvećih svetskih proizvođača žitarica i zbog toga vrlo izražen nedeljni pad cena na svetskom tržištu, kompenzovao je ovaj "domaći faktor", pa je srpsko tržište primarnih poljoprivrednih kultura tokom protekle nedelje bilo izrazito stabilno.

Ukupan obim prometa trgovanja na "Produktnoj berzi" u Novom Sadu u periodu od 12. do 16. maja 2014. godine iznosio je 707 tona što je za 7,82 odsto manje nego prethodne nedelje, dok je finansijska vrednost trgovane robe iznosila 25.609.750 dinara i bila veća za 2,61 odsto u odnosu na promet iz prethodne nedelje.

Prema ponašanju najvećih trgovaca na tržištu kukuruza u proteklom periodu, bilo je jasno da cena ove robe neće imati rast, već naprotiv, da bi se u većoj meri stimulisala izvozna tražnja očekivano je bilo da cena kukuruza na tržištu pada ili u najmanju ruku stagnira. Upravo tako se i ponašao kukruz u nedelji za nama. Prosečna cena trgovanja je iznosila 19,47 dinara za kilogram, što je za 0,56 odsto cenovni pad u odnosu na prosečnu cenu trgovanja prethodne nedelje. Blago jačanje dinara, kao i pad cena na međunarodnim tržištima mogli bi da utiču da se ovaj trend stagnacije ili manjeg pada cene nastavi i u narednom periodu.

Pšenica se stabilizovala na svom ovosezonskom maksimumu od 24,20 dininara za kilogram. Svi kupoprodajni ugovori su realizovani po ovoj ceni koja je praktično na istom nivou kao i prethodne nedelje. Konstatacija od pre samo nedelju dana da na svetskim berzama ova roba dostiže godišnje maksimume, za ovaj nedljni period više ne stoji, s obzirom da je u nedelji za nama ova roba imala najveći nedeljni pad cene još od juna meseca prošle godine.

Trgovci na tržištu soje za oba kupoprodajna ugovora koji su zaključeni na berzi u Novom Sadu, usaglasili su se na ceni od 65,23 dinara za kilogram. U odnosu na prethodnu nedelju to je rast od 0,48 odsto.

Od ostalih roba trgovalo se još i suncokretovom sačmom sa 33% proteina i to po ceni od 34,20 dinara za kilogram.

Stabilnost cena uticala je da i pomeranje PRODEX-a bude minimalno u odnosu na prethodnu nedelju. Naime, vrednost PRODEX-a je u petak, 16. maja 2014. godine, iznosila 224,75 indeksnih poena, što je za svega 0,33 indeksnih poena manja vrednost u odnosu na poslednji dan trgovanja u prethodnoj nedelji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik