Do kraja marta i početkom aprila neki prehrambeni proizvodi, kozmetika i kućna hemija poskupeće od dva do 30 odsto, zbog rasta kursa evra, porasta cena goriva i sirovina na svetskom tržištu, tvrde prodavci i proizvođači. Nacionalna organizacija potrošača Srbije predlaže državi da smanji ili ukine PDV na dvadeset osnovnih životnih namirnica. Na skok kursa evra i skuplje gorivo prva je reagovala zelena pijaca, gde su prodavci zbog skupljeg transporta podigli cene i za 20 odsto. Najviše će poskupeti mesne prerađevine nekih proizvođača - do 30 odsto. Nove cene, više za 10 odsto, dobiće i pojedine testenine, konditorski proizvodi i mineralne vode. Neki gazirani sokovi, kućna hemija i kozmetika poskupeće 5 odsto, a ulja i margarini pojedinih proizvođača dva odsto. Građani tvrde da troše manje za 10 do 20 odsto svakog meseca, da ne rasipaju - a za godinu dana promet u Srbiji opao je gotovo za petinu.
Neki prehrambeni proizvodi, kozmetika i kućna hemija poskupeće od dva do 30 odsto već od kraja marta, najavljuju trgovci i proizvođači. Razlozi porasta cena su rast kursa evra i poskupljenje goriva i sirovina na svetskom tržištu.
Do kraja marta i početkom aprila neki prehrambeni proizvodi, kozmetika i kućna hemija poskupeće od dva do 30 odsto, zbog rasta kursa evra, porasta cena goriva i sirovina na svetskom tržištu, tvrde prodavci i proizvođači.
Nacionalna organizacija potrošača Srbije predlaže državi da smanji ili ukine PDV na dvadeset osnovnih životnih namirnica.
Na skok kursa evra i skuplje gorivo prva je reagovala zelena pijaca, gde su prodavci zbog skupljeg transporta podigli cene i za 20 odsto.
Najviše će poskupeti mesne prerađevine nekih proizvođača - do 30 odsto.
Nove cene, više za 10 odsto, dobiće i pojedine testenine, konditorski proizvodi i mineralne vode. Neki gazirani sokovi, kućna hemija i kozmetika poskupeće 5 odsto, a ulja i margarini pojedinih proizvođača dva odsto.
Građani tvrde da troše manje za 10 do 20 odsto svakog meseca, da ne rasipaju - a za godinu dana promet u Srbiji opao je gotovo za petinu.
Što se tiče hrane sad gledamo više one akcije, nego što smo ranije gledali, a povećanje troškova privredi otežava posao, tvrde građani.
"Da li će doći do povećanja cena gotovih proizvoda zavisi od toga da li će moćna konkurencija promeniti cene, mi moramo da se uklapamo. Ukoliko konkurencija ne povećava, normalno je da i mi moramo trpeti još neko vreme, ali ne možemo dugo", kaže vlasnik mlekare Kuč, Jezdimir Kuč.
Niska kupovna moć nateraće proizvođače i trgovce da smanje marže da bi obezbedili dosadašnji skroman nivo tražnje, smatraju u Institutu za tržišna istraživanja.
"Nagli rast cena nafte i naftnih derivata može se obuzdati jedino smanjivanjem akciza, odnosno manjim komadom kolača od strane države, što nije verovatno, sa obzirom da se njega izdašno puni već ispražnjen republički budžet", tvrdi Saša Đogović sa Instituta za tržišna istraživanja.
"Predlažemo državi da smanji ili ukine PDV na 20 osnovnih životnih namirnica. Drugi predlog je da sistem robnih rezervi funkcioniše u pravom smislu te reči, i treće da se uvede porez na ekstra profit. Činjenica je da mnogi proizvođači i trgovci ostvaruju ekstra profit", poručuje predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović.
Neki su se još početkom februara, da bi se zaštitili od potresa na tržištu kalkulacije svojih cena pravili kao da evro vredi 117 ili 118 dinara. I ovoga puta sve se lomi preko leđa potrošača.