Potrošnja auto-gasa skoro tri puta manja

Bez autora
Feb 29 2024

Podatak Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS) da je od 2010. do danas potrošnja tečnog naftnog gasa TNG više nego prepolovljena ponovo je pokrenula pitanje zašto je ovo gorivo potpuno palo u senku ostalih derivata kada mu je cena i dalje niža od benzina i dizela.

Kada su nadležni pre više od dve decenije najavljivali TNG kao ekološko gorivo čija će cena biti popularna (što je bilo dok nije uvedena akciza), veliki broj vozača je požurio da ga ugradi u svoje automobile. Preračunali su da će im se ubrzo i taj trošak ugradnje isplatiti.

Sa cenom od 94,09 dinara akciza iznosi 26,35, PDV –15,68, dakle u zbiru od svake litre ovog goriva državi pripada 43,55 dinara ili 46,3 odsto. Kao i na benzin i na dizel i na ovo gorivo se zaračunava naknada za obavezne rezerve od 1,44 dinara i naknada za unapređenje energetske efikasnosti (ugradnja novih prozora i vrata, izolacija zgrada 0,08 dinara).

Prema opštim tržišnim podacima, potrošnja TNG u Srbiji ima višegodišnji kontinuirani pad, mada međugodišnje stope variraju, pa je tako 2023. godine pad bio 26 odsto u odnosu na 2019. Pad je evidentan i na pumpama većih naftnih trgovaca u našoj zemlji i on iznosi oko 18 odsto u istom periodu. Za isti period, prema raspoloživim podacima, smanjen je i broj registrovanih vozila sa pogonom na TNG za 24 procenta.

TNG spada u ekološki prihvatljiva goriva sa mnogo boljim efektima na okolinu, ali je veliki rast akcize umnogome promenio ekonomičnost upotrebe ovog derivata. Takođe, kada je donesena uredba o ograničavanju cena naftnih derivata i kada je akciza na benzin i dizel u pojedinim periodima bila snižavana kao mera zaštite potrošača, TNG nije bio uključen u ove mere.

Cena je definitivno imala uticaj na potrošnju TNG-a kao motornog goriva, a veliki uticaj u strukturi cene je imala akciza koja je na primer 2012. godine iznosila 17,95 dinara po kilogramu, a 2024. iznosi 48,78 dinara po kilogramu. Na akcize se zatim obračunava i PDV.

Uticaj je imala i rastuća primena alternative na metan (CNG), koji je značajno povoljniji zato što nema akcizu i ima nižu stopu PDV-a.

Prema podacima UNKS 2010, ukupna potrošnja auto-gasa je bila 371.000 tona, da bi samo četiri godine kasnije bio zabeležen pad na 289.000. Svih godina od tada do danas ovo pogonsko, ekološko gorivo beleži konstantan pad. Lane je ukupna potrošnja iznosila 133.000 tona, dakle skoro tri puta manje nego samo pre jedne decenije.

Jedan od razloga je svakako i taj da su akcize na tečni naftni gas povećane za više od 170 odsto u poslednjih pet godina.

Prednosti TNG-a nisu samo u ekologiji već i u činjenici da on zamenjuje prirodni gas. Potvrda toga je da kada god u industriji ima problema s prirodnim gasom pripomaže joj upravo TNG, i to bez bilo kakvih prethodnih priprema za korišćenje.

Kada bi se promenila akcizna politika, upućeni u naftne prilike tvrde da bi se ponovo stimulisala vožnja na auto-gas. Bugarska je, primera radi, svela akcizu na nulu na auto-gas kako bi se povećao broj vozila koja će umesto dizela i benzina da troše TNG.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik