Evropska unija uspešno je završila "Projekat za razvoj konkurentnosti i promociju izvoza" (SECEP). Osnovni zadatak ovog projekta je bio da budžetom od 3,5 miliona evra, unapredi konkurentnost i izvozne kapacitete malih i srednjih preduzeća u Srbiji, kao i da ojača ukupne domaće izvozne kapacitete.Projekat SECEP koji je finansirala Evropska unija, realizovan je u saradnji sa Ministarstvom ekonomije i regionalnog razvoja, Agencijom za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA), Privrednom komorom Srbije (PKS) i Nacionalnom agencijom za regionalni razvoj (NARR).
Evropska unija uspešno je završila "Projekat za razvoj konkurentnosti i promociju izvoza" (SECEP). Osnovni zadatak ovog projekta je bio da budžetom od 3,5 miliona evra, unapredi konkurentnost i izvozne kapacitete malih i srednjih preduzeća u Srbiji, kao i da ojača ukupne domaće izvozne kapacitete.
Projekat SECEP koji je finansirala Evropska unija, realizovan je u saradnji sa Ministarstvom ekonomije i regionalnog razvoja, Agencijom za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA), Privrednom komorom Srbije (PKS) i Nacionalnom agencijom za regionalni razvoj (NARR).
Deo zaposlenih u ovim institucijama projekat SECEP uključio je u obuku za procene poslovanja kompanija, a obezbeđen im je i obiman istraživački materijal. Obuku zaposlenih u ovim ustanovama sprovodili su domaći i inostrani eksperti.
Kako je saopšteno iz PKS, pomoć je bila obezbeđena za više od 1.100 srpskih preduzeća kroz seriju individualnih procena unutar firmi, preko projekta unapređenja poslovanja, pružanja međunarodne konsultantske pomoći, kao i kroz posebne radionice SECEP komponente "Razvoj lanaca dobavljača", koje su osmišljene tako da odgovore na konkretne potrebe firmi u Srbiji.
Projekat je trajao dve i po godine i u tom periodu organizovana su četiri međunarodna poslovna susreta, dva u Kragujevcu i dva u Beogradu, na kojima je više od 60 multinacionalnih kompanija stupilo u direktan kontakt sa srpskim firmama kao potencijalnim dobavljačima. U intezivnoj saradnji sa Ministarstvom ekonomije i regionalnog razvoja, SECEP je obezbedio i praktičnu podršku za 50 preduzeća iz Srbije, kako bi bila osposobljena da postanu deo velikog lanca dobavljača.
U saopštenju PKS se navodi da je projekat SECEP uspešno realizovao komponentu internacionalizacije šest prioritetnih srpskih klastera. Ova pomoć omogućila je Srbiji da postane vidljiva na evropskoj mapi klastera, a projekat je klasterima pomogao ne samo da mogu više da izvoze, već i da šire svoju mrežu izvan granica Srbije i da jačaju veze sa firmama iz zemalja članica CEFTA.
Kroz proces internacionalizacije, treće komponente projekta SECEP, pružena je pomoć u unapređenju izvoznih kapaciteta malih i srednjih preduzeća organizovanjem velikog broja informativnih seminara. Obezbeđena je i praktična pomoć u osnivanju Udruženja izvoznika Srbije, organizacije koje će zastupati izvozno orjentisana kompanija, pomagati im u pronalaženju novih puteva do inostranih tržišta i zalagati se za poboljšanje poslovne klime koja podstiče izvoz, ističe se u saopštenju.
Osnovni rezultati SECEP projekta je unapređen nivo konkurentnosti velikog broja srpskih preduzeća i plansko unapredjenje kapaciteta organa Vlade Srbije i poslovnih asocijacija odgovornih za pomoć privrednicima, kako bi mogli da proizvode i prodaju robu u efikasnijem ekonomskom okruženju.
Ključni zadatak SECEP projekta bio je da podrži razvoj tržišne ekonomije i socijalno - ekonomske kohezije u Srbiji, unapređenjem konkurentnosti i izvoznih sposobnosti malih i srednjih preduzeća. EU je od 2006. do sada obezbedila 50 miliona evra za pomoć malim i srednjim preduzećima u Srbiji, kao i 20 miliona evra kroz direktne kreditne linije, uz dodatnih 6,5 miliona evra iz IPA fondova za 2007. i 2008. godinu, dodaje se u saopštenju PKS.