Sutra više cene u trgovinama, benzin već poskupeo

Bez autora
Feb 29 2012

U trgovinama u Srbiji od sutra se mogu očekivati nove, više, cene mlečnih proizvoda, konzervi, cerealija, uvoznih slatkiša, kućne i lične hemije, flaširanih voda i sokova. Naftni derivati na pumpama u Srbiji danas su ponovo poskupeli za oko dva dinara, a sredinom prošle sedmice za oko tri dinara. Na poskupljenja organizacije potrošača negoduju jer, kako objašnjavaju, to će dodatno urušiti ionako nizak standard građana Srbije dok analtičari ocenjuju da su skokovi cena u prvom kvartalu godine uobičajeni ali da ne bi trebalo da značajnije utiču na ukupnu inflaciju. Novi cenovnici su posledica rasta kursa evra i cena sirovina dok su marže ostale nepromenjene. Prvih dana marta, mlečni proizvodi nekih proizvođača poskupeće za tri odsto, konzervirana hrana za pet procenata, žitarice od 12 do 16 procenata, hemija od tri do šest procenata. Za nekoliko procenata poskupeće slatkiši kao i bezalkoholna pića.

Sutra više cene u trgovinama, benzin već poskupeoU trgovinama u Srbiji od sutra se mogu očekivati nove, više, cene mlečnih proizvoda, konzervi, cerealija, uvoznih slatkiša, kućne i lične hemije, flaširanih voda i sokova...

Naftni derivati na pumpama u Srbiji danas su ponovo poskupeli za oko dva dinara, a sredinom prošle sedmice za oko tri dinara.

Na poskupljenja organizacije potrošača negoduju jer, kako objašnjavaju, to će dodatno urušiti ionako nizak standard građana Srbije dok analtičari ocenjuju da su skokovi cena u prvom kvartalu godine uobičajeni ali da ne bi trebalo da značajnije utiču na ukupnu inflaciju.

Kako su objasnili trgovci za Tanjug, novi cenovnici su posledica rasta kursa evra i cena sirovina dok su marže ostale nepromenjene.

Prvih dana marta, mlečni proizvodi nekih proizvođača poskupeće za tri odsto, konzervirana hrana za pet procenata, žitarice od 12 do 16 procenata, hemija od tri do šest procenata. Za nekoliko procenata poskupeće slatkiši kao i bezalkoholna pića.

Proteklih dana već su poskupeli za deset i više procenata neki suhomesnati proizvodi , jaja, voće, povrće.

Cene osnovnih životnih namirnica hleba, brašna, ulja šećera, svežeg mesa... za sada su stabilne jer su marže pod kontrolom države.

Vlada Srbije krajem prosle godine donela je Uredbu kojom se marža u prometu osnovnih životnih namirnica ograničava na deset odsto.

Uredba se odnosi na pšenično brašno tip 400 i 500, jestivo suncokretovo ulje, termički obrađeno kravlje mleko (pasterizovano, sterilizovano), jogurt, beli kristalni šećer, i svinjsko, goveđe, kokošje sveže meso i slatkovodnu ribu.

Centar potrošača Srbije (CEPS) smatra da su poskupljenja neosnovana i neprimerena ekonomskoj situaciji u kojoj se nalazimo, izjavila je za Tanjug predsednica CEPS-a Vera Vida.

Prema njenim rečima, poskupljenja su direktan udar na džep potrošača koji su već dovoljno osiromašeni, a kupovna moć je opala što za posledicu ima smanjenje proizvodnje, uvoza i naravno gomilanje zaliha.

„Što se nafte i naftnih derivata tiče, mislim da trgovci jedva čekaju da se nešto desi da bi potrošačima ispostavili nove cene. Iako cena nafte na svetskom tržištu pada, naši trgovci dižu cenu. Pravila nema. Ako znamo da svako ko ima benzinsku pumpu mora da ima zalihe goriva od 10.000 litara ja pitam zašto poskupljuju naftni derivati, žašto se prvo ne prodaju”, zapitala se Vida.

I predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović upozorio je da su trgovci iskoristili slabljenje dinara prema evru za novo nerealno i neosnovano povećanje cena.

Trgovci su i u januaru povećali cene, a zna se da je opao životni standard i kupovna moć građana, rekao je Papović, navodeći da zakon ponude i potražnje u Srbiji već dugo ne važi.

„Dovoljno je da se desi cunami u Indoneziji, pa da naši trgovci nađu razlog za poskupljenje, a ne žele da prihvate realnost da je opao promet i da roba stoji na lageru”, rekao je Papović.

Ekonomski analitičar Ivan Nikolić rekao je za Tanjug da povećanje cena početkom godine nije neuobičajeno jer proizvođači u prvom kvartalu godine percipiraju inflaciju i ugrađuju je u cene.

On smatra da ta poskupljenja neće puno uticati na ukupan godišnji indeks inflacije istakavši da se procenjuje da će inflacija na kraju prvog kvarta iznosti oko 2,1 odsto.

Nikolić je napomenuo da su poskupljenja u istom periodu prošle godine imala mnogi veći uticaj na inflaciju.

Prema njegovim rečima, ima puno rizika i neizvesnosti šta će se dešavati u narednom periodu, kao što su devizni kurs, održivost javnih finansija kao i situacija na Bliskom istoku.

Nikolić je dodao da je devizni kurs uvek dobar izgov za povećanje cena i razne manipulacije iako roba koja se uvozi mora da pretrpi određene korekcije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik